Home Banki Niepokojące! Alior bank ogłasza stratę a wiceprezes banku rezygnuje ze stanowiska

Niepokojące! Alior bank ogłasza stratę a wiceprezes banku rezygnuje ze stanowiska

dodał Bankingo

Alior Bank to placówka depozytowo-kredytowa, świadczyć usługi osobom fizycznym, jak i prawnym (również zagranicznym). Funkcjonują na rynku polskim od 2017 roku. Posiadają oddziały w Rumunii (31,91%). Na koniec roku, czyli już w trzecim kwartale bieżącego roku Alior Bank odnotował stratę w wysokości 62,6 milionów złotych. Dla porównania w roku ubiegłym według przedstawionego raportu mieli 150,4 milionów złotych zysku netto.

Jak jednak komentują przedstawiciele grupy Alior Bank – spodziewali się, że przy obecnej nie zbyt korzystnej dla kredytodawców, jak i dla kredytobiorców sytuacji na rynku odnotują straty w wysokości 74 milionów złotych. Analizy maklerskie (ośmiu biur) szacowały straty pomiędzy 41 milionów złotych a 97 milionów złotych. W 2022 roku zysk netto grupy Alior Banku równał się 322,8 milionów złotych, to jest aż 16% mniej niż w 2021 roku. Bez wątpienia takie straty wynikają z ucięć kosztów spowodowanych wakacjami kredytowych, z których przez zwrot inflacji w ogromnej mierze korzystali kredytobiorcy.

Z badań wynika, że z tej usługi skorzystało 69% procent społeczeństwa posiadająca kredyt hipoteczny oraz spełniająca wymagane warunki. Na domiar złego następstwo tego wszystkiego miało zawiązanie rezerw na zwrot konsumentom akcesoryjnej marży dotyczącej kredytów hipotecznych zaciąganej w okresie do ustanowienia zabezpieczenia. Niewątpliwie na straty Alior Banku miała wpływ także nieplanowana wpłata na System Ochrony Banków Komercyjnych (kwota w wysokości 19 milionów złotych) oraz wpływ na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (kwota w wysokości 53 milionów złotych). Po wprowadzeniu poprawek zysk netto grupy Alior Bank w III kwartale przedstawiał się na 431 milionów złotych.

Są to wydarzenia jednorazowe, bez wątpienia nieplanowane przez bank, które doprowadziły to sporego obniżenia wyników netto o 494 miliony złotych.

Aby ratować sytuacje, Alior Bank zaraportował większy niż przypuszczano wynik odsetkowy. Jednak opłaty i prowizje były niższe. Jeśli chodzi o odsetki, to wyniki szacują się na 586,7 milionów złotych, co zdziwiło analityków, którzy przypuszczali, że kwota ta nie będzie większa niż 508 – 545 milionów złotych.

Efekt poniesionych kosztów przez wakacje kredytowe spadł o 17%, a marża z odsetek spadła do 3,07% z 3,77% niż rok wcześniej.

Specjaliści z Alior Banku przewidują, że w kolejnych kwartałach spodziewają się wzrostu wyników dzięki opłatom i prowizji.

Odpisy zaś były podobne, jak przewidywano na rynku (utrzymały się na poziomie 270,1 milionów złotych), czyli były większe o 4%.

Bank obwieścił także, że współcześnie nie zauważył wartego uwagi negatywnego następstwa dotychczasowych podwyżek stóp procentowych na poziom tego wskaźnika. Ma jednak nadzieję, że koszty ryzyka znacznie wzrosną w kolejnych kilku kwartałach.

Obecnie koszty poniesione przez Alior Bank szacuję się na kwotę 456,4 milionów złotych i z przedstawionych raportów wynika, że były one bardzo podobne do oczekiwań i analiz przeprowadzanych na rynku.

Kwota kredytów zaś w przeliczeniu brutto wzrosła o 0,4%, dając kwotę 63,7 milionów złotych. Depozyty również odnotowały przyrost o 8,1%, tworząc kwotę 72,4 milionów złotych.

„Portmonetka” kredytów hipotecznych brutto Alior Banku na koniec roku dawała wynik 15,9 milionów złotych, to znaczy, że zwiększył się 6%. Zbyt tych kredytów w III kwartale szacuje na 0,44 milionów złotych, a mianowicie okazał się o 53% mniejszy niż w 2021 roku. Bank posiada 6,2% udziałów w rynku sprzedaży kredytów hipotecznych.

Na koniec III kwartału bank odnotował spadek o 19% ilości udzielonych pożyczek gotówkowych. Zysk z tych kredytów pomniejszył się o 7% i wyniósł zaledwie 17,7 mld zł. Niestety ze względu na rosnące raty pożyczek kredytobiorcy boją się zaciągać kolejnych pożyczek.

Z jakiego powodu zatem wiceprezes Alior Banku podał się do dymisji?

Wiceprezes banku Marek Majsak oświadczył, że nie będzie więcej pełni swojej funkcji. Już 7 listopada nowym wiceprezesem grupy ma być Szymon Kamiński. Do niedawna był prezesem Pekao Leasing. W oświadczeniu przekazano, że w zarząd Alior Banku przyjął oficjalną rezygnację Marka Majsaka ze sprawowania roli wiceprezesa banku oraz co się wiąże z rezygnacją – z posiadania mandatu członka zarządu Alior Banku, co przypadać będzie dzień 4 listopada.

Przekazano także do publicznej wiadomości, że Rada Nadzorcza banku wyznaczyła już jego następcę i wybrała w środę Szymona Kamińskiego na nowego członka zarządu banku trzyletniej – piątej już kadencji. Kamiński otrzyma rolę wiceprezesa banku. Na nowym stanowisku zasiądzie 7 listopada.

We wcześniejszych latach, a dokładnie o okresie od 2020 roku do 2022 roku Szymon Kamiński pełnił funkcję prezesa banku Pekao Leasing. Jeszcze wcześniej natomiast (2011 – 2019) przewodził w grupie Santander Leasing. W okresie od 2008 roku do 2010 roku pracował w Credit Agricole i Det Norske Veritas.

Marek Majsak zaś koordynował w Alior Banku Obszar Klienta Biznesowego, jak również należał był również do Rady Nadzorczej Alior Leasing, gdzie był jej przewodniczącym.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie