Home Banki Jakie banki nie udzielały kredytów we frankach?

Jakie banki nie udzielały kredytów we frankach?

dodał Bankingo

Kiedy kredytobiorcy zdecydowali się na kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego, nie mieli pojęcia, że ta decyzja będzie miała negatywne konsekwencje. Problem kredytów frankowych stał się jednym z najbardziej palących tematów ostatnich lat. Jednak nie tylko kredytobiorcy borykają się z tym problemem, także banki muszą zmierzyć się z kosztami związanymi z procesami wytaczanymi przez frankowiczów.

Kto wprowadził kredyty we frankach?

Kredyty we frankach pojawiły się w Polsce w 1998 roku, ale to dopiero w 2002 roku Polacy zaczęli coraz śmielej sięgać po kredyty w CHF. W 2007 roku zadłużenie Polaków w frankach osiągnęło ogromną kwotę. 90% kredytów zaciągniętych w tamtym okresie było kredytami hipotecznymi w frankach szwajcarskich.

Jakie banki udzielały kredytów we frankach?

Wiele banków uległo pokusie udzielania kredytów we frankach, mimo że zdawali sobie sprawę z ryzyka związanego z takimi kredytami. Lista banków, które udzielały kredytów we franku, jest bardzo długa. Wśród tych banków znajdują się Getin Noble, Bank Millennium, PKO BP (Nordea Bank), Raiffeisen Bank, mBank (BRE Bank), Santander Consumer, Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas (BGŻ), Deutsche Bank i Bank BPH.

Które banki nie udzielały kredytów we frankach?

Niektóre banki odmówiły udzielania kredytów we frankach, nawet jeśli zdawali sobie sprawę z potencjalnych korzyści związanych z takimi kredytami. Należą do nich przede wszystkim banki należące do grupy UniCredit oraz Crédit Agricole.

Wzrost Rezerw na Frankowe Kredyty Hipoteczne w Polskich Bankach

W ostatnich kwartałach 2023 roku polskie banki znacząco zwiększyły swoje rezerwy na kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich. Ten wzrost jest odpowiedzią na wyzwania regulacyjne i prawne, w tym decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz rosnące ryzyko związane z tzw. „feralnymi” kredytami frankowymi.

PKO Bank Polski, lider w tej dziedzinie, dołożył 860 mln zł w IV kwartale 2023 r., osiągając łączną sumę rezerw na poziomie 13,2 mld zł. To znaczący wzrost w stosunku do całkowitej sumy 4,3 mld zł zarezerwowanej w 2023 r. Podobnie, mBank zwiększył swoje rezerwy o 200 mln zł, osiągając łączną kwotę 1,48 mld zł na koniec 2023 r.

Bank Millennium również zareagował, dołączając 700 mln zł do swoich rezerw, co dało im na koniec 2023 r. sumę niemal 7,9 mld zł. Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska odpowiednio zgromadziły rezerwy na poziomie około 5,5 mld zł i blisko 4 mld zł.

Bank Pekao i ING Bank Śląski, mimo braku znaczących zwiększeń rezerw w ostatnim kwartale, utrzymują stosunkowo wysoki poziom pokrycia swoich portfeli hipotecznych, odpowiednio 105% i 105%.

Poniższa tabela prezentuje szczegółowy przegląd sytuacji w poszczególnych bankach:

Bank Dodatkowe Rezerwy w IV kw. 2023 (mln zł) Łączna Suma Rezerw na Koniec 2023 (mln zł) Wskaźnik Pokrycia (%)
PKO Bank Polski 860 13,200 95
mBank 200 1,480 100
Bank Millennium 700 7,900 >80
Santander Bank 860 5,500 ~80
BNP Paribas Bank >1,000 ~4,000 ~100
Bank Pekao Brak danych 2,400 105
ING Bank Śląski Brak danych 650 105

W świetle tych wydarzeń, analitycy rynkowi zwracają uwagę na rosnące obciążenie finansowe banków wynikające z kredytów frankowych.

Podsumowanie

Kredyty we frankach stanowią poważny problem zarówno dla kredytobiorców, jak i dla sektora bankowego. Skutki tej decyzji są odczuwane przez długi okres czasu, a walka o rozwiązanie tego problemu nadal trwa. Banki i instytucje finansowe podejmują różne działania, aby złagodzić skutki zadłużenia we franku dla swoich klientów. Jednak sytuacja ta pozostaje poważnym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych stron.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie