Home Felietony Decyzje sądów w sprawach frankowiczów na dobrej drodze: jak wyglądają najnowsze wyroki frankowe w 2023 i 2024 roku?

Decyzje sądów w sprawach frankowiczów na dobrej drodze: jak wyglądają najnowsze wyroki frankowe w 2023 i 2024 roku?

dodał Bankingo

Kredyty frankowe stanowią problem dla wielu kredytobiorców, którzy zmagają się z nieprzewidywalnymi skutkami zmian kursu walutowego. Od wielu lat toczą się spory sądowe w tej sprawie, a ostatnie wyroki sądów przynoszą coraz więcej pozytywnych rezultatów dla frankowiczów. Warto zastanowić się, jak wyglądają najnowsze decyzje sądów w sprawach frankowiczów w 2023 i 2024 roku.

Kolejne pozytywna dla frankowiczów opinia TSUE

W lutym 2023 roku Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ważną dla frankowiczów opinię. Dotyczyła ona rozliczeń stron po unieważnieniu umowy kredytowej. Rzecznik Generalny TSUE przychylił się do rozwiązania korzystnego dla frankowiczów, oznaczając, że po unieważnieniu umowy kredytu frankowego banki nie mogą żądać od konsumenta żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem pożyczonego kapitału.

Ważną decyzję podjął także Europejski Trybunał w czerwcu 2023 roku. Uznał, że bank nie może żądać od kredytobiorcy frankowego wynagrodzenia za pożyczony kapitał wobec zawarcia nieważnej umowy kredytu walutowego. To oznacza, że kredytobiorcy mają większe prawa i mogą domagać się zwrotu zapłaconych rat kredytu, odsetek oraz dodatkowych opłat.

Frankowicze muszą pamiętać o nowelizacji KPC

Od kwietnia 2023 roku kredytobiorcy frankowi mają ograniczone prawo wyboru sądu, do którego chcą złożyć pozew. Do tej pory większość decydowała się na oddział Wydziału Frankowego, który specjalizował się w tego typu sprawach. Jednak nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC) miała na celu odciążenie tego wydziału, z którego pochodziło 70% pozwów spoza okręgu. Mimo to, liczba spraw powinna się systematycznie zmniejszać.

Statystyki pozwów frankowych

Liczba pozwów frankowych systematycznie rośnie. W 2022 roku do wszystkich sądów I instancji wpłynęło 66 090 nowych spraw związanych z roszczeniami z tytułu umów o kredyt waloryzowany do walut obcych, z czego 99,6% to sprawy frankowe. Najwięcej nowych spraw pojawiło się w ostatnim kwartale 2022 roku. Sądy II instancji również odnotowały wzrost liczby pozwów w 2022 roku.

Początek 2023 roku również nie przynosił spadku liczby nowych spraw. Eksperci oszacowali, że tylko do warszawskich sądów wpłynęło ponad 10 000 spraw. Jeśli ta tendencja utrzyma się, rok 2023 może okazać się rekordowy pod względem ilości decyzji sądów w sprawach frankowiczów.

Czy rozprawa w sądzie naprawdę jest długa i męcząca?

Rozprawa sądowa przeciwko bankowi może wydawać się długotrwała i męcząca, ale obecnie sądy mają większe doświadczenie w sprawach frankowych i wyroki zapadają znacznie szybciej niż wcześniej. Statystyki pokazują, że około 97% spraw kończy się rozstrzygnięciem na korzyść kredytobiorców frankowych.

Warto jednak zauważyć, że rozmowa o ugodzie może mieć miejsce również po wniesieniu sprawy sądowej. Banki są bardziej skłonne do negocjacji na tym etapie, ponieważ wiedzą, że prawie na pewno wyrok sądu będzie dla nich niekorzystny.

Może warto zdecydować się na ugodę frankową?

Choć można by oczekiwać, że banki zaproponują korzystne programy ugód dla frankowiczów, tak nie jest. Banki nie wprowadzają programów ugodowych, ponieważ obawiają się, że większa ilość kredytobiorców zdecyduje się na takie rozwiązanie, co może być mniej opłacalne dla nich niż mniejsza ilość wygrywających w sądach frankowiczów.

W przypadku wahających się kredytobiorców, warto podjąć decyzję o złożeniu pozwu do sądu przeciwko bankowi. W celu uzyskania pomocy w tej sprawie, można skorzystać z darmowej analizy umowy kredytowej przez specjalistów z kancelarii, którzy posiadają doświadczenie w tego typu sprawach.

Podsumowanie

Decyzje sądów w sprawach frankowiczów są na dobrej drodze. Najnowsze wyroki zapadają na korzyść kredytobiorców, a linia orzecznicza w tej kwestii jest jednolita. Mimo to, wielu kredytobiorców wciąż się wahają, czy podjąć decyzję o złożeniu pozwu. Ważne jest, aby pamiętać o ograniczeniach dotyczących wyboru sądu oraz o możliwości skorzystania z ugody frankowej. Dla niezdecydowanych warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą przeprowadzić analizę umowy kredytowej i doradzić odpowiednie kroki. Warto uwolnić się od pułapki kredytu frankowego i podjąć działania w celu odzyskania swoich praw i ochrony swojego interesu finansowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie