Home Felietony Czy banki miały franki szwajcarskie?

Czy banki miały franki szwajcarskie?

dodał Bankingo

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w Polsce stanowiły ważny rozdział w historii bankowości. To rozwiązanie było szczególnie atrakcyjne dla kredytobiorców ze względu na stabilny kurs franka i wysokie oprocentowanie kredytów w złotych. Jednakże, kwestia posiadania przez banki franków szwajcarskich budzi do dziś kontrowersje.

Początki kredytów we frankach szwajcarskich

W 2004 roku, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, banki zaczęły udzielać kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Pierwsze oferty pojawiły się w bankach austriackich, takich jak Raiffeisen Bank. Popularność tych kredytów osiągnęła szczyt w latach 2006-2008, gdy kurs franka utrzymywał się na poziomie poniżej 2,00 złotych.

Lista banków udzielających kredytów we frankach szwajcarskich

Wśród banków udzielających kredytów we frankach szwajcarskich znalazły się Getin Noble Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank, mBank, Santander Consumer, Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas, Deutsche Bank oraz Bank BPH. To właśnie te instytucje były najbardziej zaangażowane w udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich.

Kontrowersje dotyczące posiadania franków szwajcarskich przez banki

Banki przez długi czas twierdziły, że faktycznie posiadały franki szwajcarskie, które były walutą, względem której kredyty były waloryzowane. Jednakże, sytuacja zaczęła się komplikować, gdy w bilansach banków nie można było odnaleźć posiadanych walut obcych, a tylko umowy swapów walutowo-procentowych (CIRS).

Swap walutowo-procentowy to umowa między dwiema stronami, która pozwala na wymianę płatności wynikających z różnych typów zobowiązań.

Banki korzystały z tych swapów jako zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym, nie posiadając faktycznych franków.

Banki z największą ilością udzielonych kredytów we frankach szwajcarskich

Kredyty we frankach szwajcarskich stały się dla banków problemem o dużym ciężarze. Konieczność utrzymania znacznych rezerw finansowych na prowadzenie postępowań sądowych wywołało olbrzymie napięcie.

Banki, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych to PKO Bank Polski, Bank Millennium, mBank oraz Getin Noble Bank.

Banki, które nie udzielały kredytów we frankach szwajcarskich

Pomimo że większość banków udzielała kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, istniały również takie instytucje, które nie oferowały tego rodzaju zobowiązań lub czyniły to w niewielkim stopniu.

Przykłady to UniCredit Bank, Bank Crédit Agricole, Bank PEKAO oraz Bank Zachodni WBK. Te banki zdecydowały się na inne rozwiązania niż udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich.

Podsumowanie

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich stanowiły popularne rozwiązanie dla wielu Polaków, którzy z trudnością mogli uzyskać kredyt w złotych. Banki udzielające tych kredytów z czasem zaczęły stawać w obliczu trudności związanych z prowadzeniem postępowań sądowych i utrzymywaniem rezerw finansowych.

Kontrowersje dotyczące posiadania franków szwajcarskich przez banki wciąż nie zostały do końca rozwiane. Jedno jest pewne, kredyty we frankach szwajcarskich na zawsze pozostaną ważnym elementem historii polskiego sektora bankowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie