Home Finanse Ile wzrosła rata kredytu we frankach?

Ile wzrosła rata kredytu we frankach?

dodał Bankingo

Kredyty we frankach szwajcarskich od lat stanowią temat wielu dyskusji i obaw dla kredytobiorców. Wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz podwyżki stóp procentowych wpływają na wzrost rat kredytowych. Warto zastanowić się, jak dużo faktycznie wzrosła rata kredytu we frankach i jakie są konsekwencje dla kredytobiorców.

Wzrost kursu franka szwajcarskiego

Historia kredytów we frankach pokazuje, że kurs franka szwajcarskiego znacząco wzrósł na przestrzeni lat. W początkowych latach XXI wieku kurs franka nie przekraczał granicy 3 złotych, a obecnie za jednego franka trzeba zapłacić już ponad 4 złote, a czasem nawet 5 złotych. Taki wzrost kursu franka ma bezpośrednie konsekwencje dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w tej walucie. W dniu 29.08.2023 kurs franka wynosi 4,67 pln.

Podwyżki stóp procentowych

Nie tylko kurs franka szwajcarskiego wpływa na wysokość rat kredytowych. Narodowy Bank Szwajcarii podejmuje również decyzje dotyczące stóp procentowych, które mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów we frankach. Podwyżki stóp procentowych powodują wzrost oprocentowania kredytów, co skutkuje z kolei wzrostem rat. Warto zauważyć, że w 2023 roku istnieje ryzyko dalszego wzrostu stóp procentowych, co może prowadzić do dalszego wzrostu rat kredytowych.

Trudność oszacowania wzrostu rat

Wzrost rat kredytowych we frankach jest trudny do precyzyjnego oszacowania. Zależy on nie tylko od kursu franka szwajcarskiego i stóp procentowych, ale także od innych czynników ekonomicznych. Każda podwyżka stóp procentowych skutkuje zwiększeniem raty kredytowej, ale nie da się dokładnie określić o ile wzrośnie rata. Szacuje się, że wzrost może wynosić co najmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Wartość przewalutowania kredytu we frankach

W obliczu wzrostu rat kredytowych, niektórzy kredytobiorcy rozważają przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki. Przewalutowanie może być jednak mało opłacalne, zwłaszcza w obecnych warunkach rynkowych. Kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, a przewalutowanie może skutkować większym kapitałem do spłaty w złotówkach. Decyzję o przewalutowaniu kredytu należy podjąć po dokładnej analizie sytuacji ekonomicznej i symulacji zmiany wysokości raty i kapitału do spłaty. Bardzo ostrożnie zatem należy podchodzić do propozycji ugód proponowanych przez banki. 

Jak uchronić się przed wzrostem rat?

Wzrost rat kredytowych we frankach może stanowić wyzwanie dla kredytobiorców. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w ochronie przed tym wzrostem. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  1. Monitoruj kurs franka szwajcarskiego i stopy procentowe – śledzenie zmian w tych wskaźnikach pozwoli na wczesne zauważenie potencjalnych wzrostów i podjęcie odpowiednich działań.
  2. Zabezpiecz się na wypadek wzrostu rat – rozważ zabezpieczenie roszczenia udzielane na wniosek przez sąd. To może pomóc w wstrzymaniu płatności rat na określony czas.
  3. Przemyśl refinansowanie kredytu – istnieje możliwość refinansowania kredytu we frankach na inną walutę lub na złotówki. Warto porównać oferty różnych banków i skonsultować się z ekspertem finansowym, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
  4. Buduj oszczędności – stworzenie awaryjnego funduszu oszczędnościowego może pomóc w pokryciu ewentualnych wzrostów rat kredytowych.
  5. Skonsultuj się z prawnikiem – jeśli masz wątpliwości co do umowy kredytowej lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o swoich prawach jako kredytobiorca, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w kredytach we frankach. Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest sądowe unieważnienie kredytu we frankach

Podsumowanie

Wzrost rat kredytowych we frankach jest wynikiem zarówno wzrostu kursu franka szwajcarskiego, jak i podwyżek stóp procentowych. Wzrost ten może stanowić wyzwanie dla kredytobiorców, ale istnieją sposoby, które mogą pomóc w ochronie przed tym wzrostem. Ważne jest monitorowanie sytuacji na rynku i podejmowanie odpowiednich działań w celu zabezpieczenia swojej sytuacji finansowej. Frankowicze mogą także unieważnić swoje kredyty w sądzie ponieważ banki zawarły w ich umowach klauzule niedozwolone.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie