Home Prawo Co powinny zrobić kredytobiorcy z kredytami we frankach Getin Bank?

Co powinny zrobić kredytobiorcy z kredytami we frankach Getin Bank?

dodał Jacek Kabała

Frankowicze w roku 2022 mają coraz gorszą sytuację – stopy procentowe w Szwajcarii skoczyły bardzo w górę, a w dodatku kurs CHP nadal rośnie, wynosząc już około 5 zł. Tymczasem wielu kredytobiorców nadal spłaca swoje raty, zamiast wejść na drogę sądową. Jak jednak pokazuje rynek finansowy w 2022 roku, wiele banków frankowych popada w duże tarapaty, a zagrożeni są między innymi klienci Getin Noble Bank. Ma on bowiem duże kłopoty finansowe, a eksperci zapowiadają rychłą upadłość firmy. Co w takim przypadku powinni zrobić Frankowicze w związku ze swoim kredytem?

Sytuacja Getin Noble Banku w 2022 roku

Niemal od początku 2022 roku słyszało się o problemach finansowych banku Getin Noble, którego notowania na giełdzie zaczynały spadać. Natomiast w kwietniu 2022 roku spadły aż o 40 %, co jest wartością ogromną wobec działalności instytucji finansowych i nie tylko.

Wobec tego analitycy bankowi nie wróżą dobrej przyszłości temu bankowi, spodziewając się niebawem nawet upadłości firmy, ze szkodą dla klientów. Co jest przyczyną takiego stanu banku?  Po części, właśnie Frankowicze i ich wygrywane pozwy sądowe.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kredyty frankowe to aż ok. 30 % wszystkich kredytów, jakie udzielił omawiany bank. Zdecydowanie duży wpływ na kłopoty z finansami Getin Banku miały pozwy kredytobiorców na masową skalę. Wobec tego musiało dojść do naruszenia rezerw finansowych, by zadośćuczynić klientom po procesie sądowym. Bank zatem dość szybko może stać się niewypłacalny.

Ta cała sytuacja pokazuje, że Frankowicze, którzy nadal spłacają swój dług wobec Getin Noble Bank, powinni bez zbędnej zwłoki złożyć pozew sądowy. Po pierwsze sprawy wytoczone przeciwko temu bankowi są niemal zawsze na wygranej pozycji, a po drugie – jeśli sytuacja banku będzie się nadal pogarszać – odzyskanie swoich roszczeń będzie bardzo trudne w niedalekiej przyszłości.

Dlaczego Frankowicze tak licznie pozywają Getin Noble Bank?

Przeciwko Getin Bankowi złożono dotychczas blisko 10 000 pozwów, z czego wiele procesów wytoczono zaledwie w ostatnich miesiącach. Frankowicze zdobyli się na odwagę, by wejść na drogę sądową, ponieważ zdecydowana większość umów z tym bankiem zawiera niedozwolone klauzule umowne.

Klienci przede wszystkim nie znali do końca wysokości zaciągniętego zobowiązania, a przeliczanie CHF odbywało się na zasadach wymyślonych przez bank. Takie zapisy przez lata działały na szkodę konsumentów, rujnując ich finanse. Kredytobiorcy, widząc swoje szanse na przykładzie innych wygranych spraw, zapragnęli również walczyć o swoje, by w końcu poczuć wolność finansową.

Getin Noble Bank, w przypadku pierwszych procesów, zaciekle walczył przed sądem, broniąc swoich praw. Przedstawiciele banku twierdzi przede wszystkim, że pozwy kredytobiorców frankowych są bezzasadne. Jednak szybko okazało się, że bank praw wobec Frankowiczów nie ma, ponieważ to właśnie ich interesy zostały naruszone. Sędziowie, zdobywając coraz większe doświadczenie w tym zakresie, szybko zorientowali się na temat nieuczciwych praktyk banku, a kredytobiorcy zaczęli wygrywać jeden proces za drugim.

Dlaczego trzeba spieszyć się z pozwem przeciwko Getin Noble Bank?

Pozwy kierowane przeciwko bankowi Getin Noble, w szybkim tempie uszczuplają rezerwy tej instytucji finansowej. W 2021 roku bank ten zanotował aż 1 miliard złotych straty, przez co nawet wielu inwestorów zaczęło się wycofywać. Teraz, aby bank powrócił na dobre tory finansowe, potrzebuje ogromnego zastrzyku gotów)ki, na co jednak nie może liczyć w obecnej sytuacji.

Z końcem roku 2022 możliwości ekonomiczne Getin Noble Banku są tak słabe, że środki finansowe tej instytucji prawdopodobnie wystarczą tylko na spłatę konsumentów, którzy już wygrali z bankiem, są w trakcie procesu, albo złożą pozew w bliskiej przyszłości.

Każdy Frankowicz, który waha się ze wstąpieniem na drogę sądową przeciwko Getin Noble Bank, dodatkowo ryzykuje swoimi finansami. Wkrótce bank może okazać się całkiem niewypłacalny, a wtedy odzyskanie należnych konsumentom pieniędzy będzie często graniczyło z cudem.

Każdy wygrany kredytobiorca bowiem zazwyczaj ma otrzymać od banku nawet kilkaset tysięcy złotych. Mimo, że potem musi oddać bankowi wysokość zaciągniętego niegdyś kapitału, to jest to często zaledwie połowa (lub nawet mniej) kwoty zasądzonej przez sąd. Jakie działania więc powinni podjąć klienci Getin Banku?

Co powinni zrobić Frankowicze zadłużeni w Getin Noble Banku?

Kredytobiorcy z Getin Banku powinni już dziś kierować swoją sprawę do sądu. Koszty procesowe są niczym w porównaniu z tym, co niemal na pewno zyskają klienci tego banku. Frankowicze muszą przede wszystkim zebrać stosowną dokumentację, jak umowa kredytowa, historia spłaty wszystkich rat i inne niezbędne informacje.

Pozew przeciwko Getin Noble Bankowi można złożyć nie tylko w miejscu swojego zamieszkania. Co natomiast, jeśli kredytobiorca nie umie się za to wszystko zabrać lub za bardzo się boi występowania przed sądem?

Każdy Frankowicz powinien, dla bezpieczeństwa swojej sprawy, zatrudnić wykwalifikowaną kancelarię frankową. Fachowa pomoc ogromnie odciąży obowiązki sądowe kredytobiorcy, który będzie też miał pewność, że złożył pozew prawidłowo. W dodatku prawnicy doskonale zaznajomieni z sytuacją Frankowiczów, potrafią wytoczyć takie argumenty, że przedstawiciele Getin Noble Banku nie będą mieli już nic do powiedzenia – zostanie im jedynie wykonanie przelewu na rzecz konsumentów.

Z powodu niedozwolonych klauzul umownych bowiem sądy najczęściej unieważniają całą umowę frankową z Getin Bankiem, dzięki czemu Frankowicz zyskuje na procesie, otrzymując też pełne prawo do nieruchomości połączonej z umową. Co więcej, na czas trwania całego postępowania sądowego, Frankowicze mogą z pomocą dobrego prawnika frankowego, wnioskować o zawieszenie spłaty rat, by chronić swoje finanse do momentu usłyszenia wyroku sądowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie