Home Wiadomości Zaskakujący wzrost rezerw NBP – wartość polskiego złota osiąga nowe szczyty

Zaskakujący wzrost rezerw NBP – wartość polskiego złota osiąga nowe szczyty

dodał Bankingo

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), na koniec kwietnia 2023 r. wartość rezerw Polski wyniosła 743 mld 405 mln zł. W ciągu jednego miesiąca zwiększyła się o prawie 12 mld zł, a niemal 10% z tych środków zostało zainwestowane w złoto.

Rezerwy te zapewniają polskiej gospodarce solidną poduszkę bezpieczeństwa. Wartość oficjalnych aktywów rezerwowych NBP na koniec kwietnia wyniosła 162 mld euro, co przeliczając na złote, daje ponad 743 mld zł. Rezerwy te są zabezpieczeniem operacji wyrównujących bilans płatniczy kraju, gwarantują wymienialność waluty oraz umożliwiają interwencje NBP na rynku walutowym w razie nadmiernego wzmocnienia lub osłabienia polskiej waluty.

W porównaniu z danymi z marca, wartość oficjalnych aktywów rezerwowych wyrażona w euro wzrosła o 5,6 mld, czyli prawie 12 mld zł. NBP podkreśla, że jego głównym celem jest zarządzanie rezerwami w sposób bezpieczny i płynny, ale również zyskowny. Około 71,4% rezerw jest inwestowanych w papiery wartościowe emitowane przez rządy, instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostałe środki są utrzymywane w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

W kwietniu wartość złota ulokowanego w rezerwach NBP przekroczyła 64,8 mld zł, co stanowi nieco poniżej 9% rezerw. Wzrost wartości złota względem marca (62,4 mld zł) i lutego (59,2 mld zł) wynika z wyższych cen kruszcu na światowych giełdach. Warto dodać, że w pierwszych dniach maja ceny złota w dolarach pobiły rekord wszech czasów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie