Home Wiadomości Włochy wstrzymują pomoc dla banków

Włochy wstrzymują pomoc dla banków

dodał Bankingo

Włochy wstrzymały plany wznowienia programu, w ramach którego państwo udziela gwarancji, pomagając bankom pozbyć się złych kredytów, poinformowały w piątek trzy osoby zbliżone do sprawy, które rozmawiały z agencją Reuters.

Wcześniej tego roku Skarb Państwa uzyskał wstępną zgodę władz Unii Europejskiej na odnowienie programu „GACS” w zmienionym kształcie. Jednak minister gospodarki, Giancarlo Giorgetti, nigdy nie złożył formalnego wniosku, który jest niezbędny, aby Bruksela wydała oficjalną zgodę, powiedziały źródła, prosząc o nieujawnianie ich tożsamości.

Unia Europejska musi ocenić takie środki, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi pomocy państwa w celu zachowania konkurencji. Od momentu wprowadzenia programu w 2016 roku do czerwca 2022, kiedy program wygasł, gwarancje GACS pomogły krajowym bankom pozbyć się 117 miliardów euro ($129 miliardów) złych długów, łagodząc wpływ na ich wyniki finansowe.

Program pozwalał bankom na zakup gwarancji od państwa, zabezpieczając mniej ryzykowne obligacje przy pozbywaniu się złych kredytów przepakowanych jako papiery wartościowe.

Rzym pracował nad odnowieniem GACS przez kilka miesięcy, ale Giorgetti nie jest całkowicie przekonany, że włoskie banki wciąż potrzebują pomocy podatników, powiedziało jedno ze źródeł, pomimo ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw spowodowanej wysokimi rachunkami za energię i wyższymi stopami procentowymi.

Przepływy wadliwych kredytów wciąż pozostają na rekordowo niskim poziomie, a włoskie banki nie spieszą się z ponownym wprowadzeniem gwarancji, powiedziało inne źródło.

W swoim Dokumencie Ekonomiczno-Finansowym (DEF) Skarb Państwa potwierdził w tym tygodniu wcześniejsze cele dotyczące finansów publicznych, mające na celu obniżenie włoskiego wskaźnika deficytu budżetowego do PKB poniżej 3% w 2026 roku z 8% w 2022 roku, zgodnie z unijnym limitem.

Prawicowy rząd kierowany przez premier Giorgię Meloni, który objął władzę w październiku, obiecał ostrożne podejście do finansów państwa, ponieważ Europa zdeterminowana jest do wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad budżetowych począwszy od 2024 roku.

Jak wynika z danych DEF, wartość gwarancji GACS udzielonych przez Włochy na koniec 2022 roku wyniosła 0,7% PKB kraju, czyli 12,6 miliarda euro, co jest wartością zbliżoną do wyników z 2021 roku.

Zanim odnowienie programu GACS zostało wstrzymane, Włochy przygotowywały się do wprowadzenia zmian w programie, mających na celu zmniejszenie jego hojności dla banków i zwiększenie ochrony podatników, zmniejszając ryzyko poniesienia strat.

Według warunków omawianych z UE, program miałby pokryć 80% zamiast 100% najmniej ryzykownej części złych kredytów przekształconych w papiery wartościowe, jak wcześniej informowały źródła.

W styczniu Włochy zabiegały o dwuletnie przedłużenie programu, z opcją przedłużenia go o kolejne 12 miesięcy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie