Home Wiadomości Claudia Buch faworytem na stanowisko szefa nadzoru w Europejskim Banku Centralnym

Claudia Buch faworytem na stanowisko szefa nadzoru w Europejskim Banku Centralnym

dodał Bankingo

Trzy kobiety są uważane za główne kandydatki na stanowisko nowego szefa nadzoru w Europejskim Banku Centralnym (EBC), a Niemka Claudia Buch jest zdecydowanym faworytem.

EBC nadzoruje ponad sto największych banków strefy euro i musi wybrać nowego szefa nadzoru, który zastąpi Andreę Enrię. Jego pięcioletnia kadencja dobiega końca pod koniec tego roku, akurat gdy gwałtownie rosnące stopy procentowe stanowią wyzwanie dla modeli biznesowych banków.

Buch, wiceprezes Bundesbanku, była wymieniana przez niemal wszystkie źródła jako zdecydowany faworyt do objęcia stanowiska, podczas gdy większość z nich również wskazywała na Hiszpankę Margaritę Delgado jako silną kandydatkę, a także na Irlandkę Sharon Donnery jako potencjalną kandydatkę.

Źródła, które wypowiedziały się anonimowo, były jednomyślne co do tego, że na stanowisko powinna zostać wybrana kobieta, aby walczyć z nierównowagą płci w instytucji. Spośród 26 członków obecnego Rady Kierowniczej aż 24 to mężczyźni, a proporcje w Radzie Nadzorczej ds. Bankowości są tylko nieco lepsze.

Według źródeł, wszystkie trzy kobiety są w pełni wykwalifikowane do objęcia stanowiska, dlatego płeć będzie tylko jednym z czynników wpływających na decyzję. Żadna z kobiet nie wyraziła zamiaru ubiegania się o to stanowisko.

Buch, była członkini niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych, jest faworytką, ponieważ ma poparcie Niemiec – największej gospodarki strefy euro i może pochwalić się dużym doświadczeniem zarządczym w dużej instytucji.

Jej doświadczenie w nadzorze jest ograniczone, co może być potencjalną słabością, ale ostatnio została wybrana do Rady Nadzorczej po przetasowaniach na szczycie Bundesbanku.

Delgado, wicegubernator Banku Hiszpanii, jest postrzegana jako doświadczony nadzorca na najwyższym szczeblu, ale Hiszpania już posiada wiceprezydenturę EBC, co stanowi problem, gdy Unia Europejska stara się równomiernie rozdzielić stanowiska między swoje kraje członkowskie.

Donnery, zastępczyni gubernatora irlandzkiego banku centralnego, jest postrzegana jako bardziej odległa kandydatka, według źródeł. Pięć lat temu została przegłosowana na tym stanowisku, gdy wybrano Enrię, a Irlandczycy już zajmują niektóre kluczowe stanowiska finansowe.

Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej zostanie wybrany przez Radę Kierowniczą i formalnie mianowany przez Radę Unii Europejskiej po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie