Home Wiadomości Wakacje kredytowe mBank – wniosek i początek akcji

Wakacje kredytowe mBank – wniosek i początek akcji

dodał Anna Wrona

W odpowiedzi na rosnące systematycznie od października 2021 r. podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie zaniepokojenie właścicieli hipotek, rząd zaproponował pomoc kredytobiorcom w postaci ustawy o wakacjach kredytowych. Została ona podpisana przez Prezydenta 14 lipca 2022 r., a to oznacza, że już 29 lipca 2022r. wejdzie w życie i kredytobiorcy mogą zacząć wnioskować o przesunięcie łącznie ośmiu rat kredytu hipotecznego na koniec okresu kredytowania. Jakie są warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Jak złożyć wniosek w mBanku?

Warunki skorzystania z wakacji kredytowych w mBanku

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca 2022 r. ustawa nakłada na wszystkie banki, także na mBank, obowiązek udzielania klientom wakacji kredytowych. W dniu 29 lipca br. ustawa wchodzi w życie i, jak informuje na swojej stronie internetowej mBank, w tym dniu należy się spodziewać wniosku o zawieszenie spłaty kredytu, który bank w godziniach przedpołudniowych udostępni swoim klientom. Należy pamiętać, że wakacje kredytowe to propozycja wyłącznie dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotówkach.

Zgodnie z ustawą w 2022 r. klienci mBanku mogą dwukrotnie zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego na dwa miesiące: w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 r. (dwie raty), w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 r. (kolejne dwie raty).

Jeśli skorzystamy z opcji zawieszenia w 2022 r. maksymalnie zgodnie z limitem, do końca roku zapłacimy tylko jedną ratę!  Natomiast w roku 2023 możemy zawiesić płatność jednej raty w każdym kwartale. Jak łatwo policzyć, ustawodawca daje nam możliwość zawieszenia łącznie aż ośmiu rat.

Jak wnioskować o wakacje kredytowe w mBanku?

Wnioskowanie o wakacje kredytowe jest bardzo proste. mBank proponuje swoim klientom wygodne wnioskowanie o wakacje kredytowe na dwa sposoby – przez internet i osobiście. Jeżeli klient preferuje wnioskowanie przez internet, musi zalogować się na swoje konto w serwisie transakcyjnym mBanku, wybrać ikonkę „Pomoc”, a następnie opcję „Inna sprawa”. Kolejnym krokiem będzie wpisanie w wyszukiwarkę frazy „Wsparcie w spłacie kredytów”. Natomiast osoby, które wolą wnioskować o wakacje kredytowe osobiście muszą wybrać się do placówki mBanku, gdzie za pośrednictwem doradcy złożą wniosek o ustawowe wakacje kredytowe.

Wnioskując nie zapominajmy o limitach rat, których płatność możemy zawiesić w danym kwartale. Możemy zaznaczyć wszystkie miesiące w danym kwartale (np. w bieżącym kwartale zaznaczyć sierpnień i wrzesień, a w czwartym kwartale br. październik i listopad lub listopad lub grudzień), lub też dla każdego miesiąca wnioskować osobno.

Aby zawiesić spłatę raty kredytu w danym miesiącu konieczne jest złożenie wniosku najpóźniej w dniu płatności danej raty. Jeżeli jednak spóźnimy się z wnioskiem i bank już pobierze należną ratę, nie ma możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy.

O czym należy pamiętać składając wniosek o ustawowe wakacje kredytowe?

Klienci mBanku muszą pamiętać o istotnych zasadach, których należy przestrzegać wnioskując o ustawowe wakacje kredytowe. Po pierwsze, wakacje kredytowe nie obejmują składek ubezpieczenia. Mimo zawieszenia płatności raty nadal należy opłacać składki ubezpieczeniowe powiązane z umową kredytu, a więc zabezpieczmy na rachunku bankowym środki na pobranie składki ubezpieczenia w dniu, w którym co miesiąc płacimy ratę kredytu i składkę.  Po drugie, zgodnie z ustawą zawiesić można wyłącznie spłatę rat kredytu hipotecznego przeznaczonego wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Nie zawiesimy płatności rat kredytu hipotecznego na nieruchomość, którą wynajmujemy. Po trzecie, pamiętajmy, że wakacje kredytowe nie są zwolnieniem z obowiązku spłaty rat kredytu hipotecznego, a jedynie dają możliwość uregulowania ich w późniejszym terminie.

I wreszcie po czwarte, w odróżnieniu od wakacji kredytowych (zwanych też zawieszeniem spłaty) oferowanych przez niektóre banki niezależnie od ustawy, w przypadku ustawowych wakacji kredytobiorca zawiesza płatność zarówno raty kapitałowej, jak i odestkowej kredytu. To istotna różnica!

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mBank zachęca swoich klientów do kontaktu poprzez infolinię pod numerem 783 300 800.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie