Home Wiadomości Jak skorzystać z wakacji kredytowych w ALIOR BANK?

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w ALIOR BANK?

dodał Andrzej Kozlowski

Uchwalone przez rząd wakacje kredytowe są odpowiedzią na trudne położenie polskich kredytobiorców, w jakim znaleźli się na skutek gwałtownie rosnących stóp procentowych, inflacji, czy też ogólnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie. Dzięki wakacjom kredytowym, klienci banków będą mogli przesunąć łącznie osiem rat dopiero na koniec bieżącego harmonogramu spłat. Będą oni mogli przesunąć 4 raty jeszcze w tym roku, a 4 kolejne w 2023 r. Oferta wakacji kredytowych często znajduje się w standardowej ofercie wielu banków, jednak w takim przypadku to bank ustala długość czasu odroczenia spłat, który zazwyczaj nie przekracza sześciu miesięcy.

Na skutek specjalnie przygotowanej ustawy, klienci już od 29 lipca będą mogli skorzystać również ze specjalnych ustawowych wakacji kredytowych, co z pewnością będzie stanowić dla nich znaczne udogodnienie i pozwoli nieco odetchnąć od kłopotów, związanych z bieżącym regulowaniem zobowiązań ratalnych. Z okresowego zawieszenia spłat rat będą mogli skorzystać ci klienci, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie.

Chcąc jednak w pełni wykorzystać stawiane przed kredytobiorcami możliwości muszą oni dopilnować chociażby terminów składania odpowiednich dokumentów w zakresie wnioskowania o wakacje kredytowe.

Co prawda większość zasad będzie bardzo zbliżona do siebie we wszystkich bankach, jednakże jeśli mamy zamiar skorzystać z wakacji kredytowych bez przykrych niespodzianek na skutek niewiedzy, powinniśmy zapoznać się z wytycznymi udostępnionymi przez bank, w którym posiadamy kredyt hipoteczny. Poniżej przedstawiamy wytyczne odnośnie wakacji kredytowych, jakie będą obowiązywać w Alior Banku.

Proces składania wniosków o wakacje kredytowe na przykładzie Alior Banku

Podstawowe informacje, dotyczące zasad składania wniosków o ustawowe wakacje kredytowe w Alior Banku są zamieszczone na jego stronie internetowej. Przede wszystkim znajdziemy tam termin, od którego możemy wnioskować o wakacje kredytowe, który zgodnie z wytycznymi w ustawie również w Alior Banku rozpoczyna się już 29 lipca. Najwygodniejszą dla klientów formą złożenia wniosku, dostosowaną do wymogów obecnych czasów, będzie dokonanie tego za pośrednictwem internetowej bankowości Alior Banku – Alior Online.

Osoby, które jednak wolą tradycyjną formę składania wniosków będą mogły zrobić to w dowolnym oddziale Alior Banku. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na fakt, że nie będzie można dokonać tego w placówce partnerskiej. Korzystając z bankowości elektronicznej wystarczy po zalogowaniu przejść do zakładki ,,moje sprawy”, a następnie ,,dyspozycje, opinie i potwierdzenia”. W tym miejscu powinien już czekać na klienta przygotowany wniosek, który wystarczy jedynie uzupełnić odpowiednimi danymi i wysłać.

W przypadku wizyty w oddziale banku należy natomiast pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości, a więc dowodu osobistego, bądź paszportu. Ponadto, należy pamiętać o tym, iż jeżeli nie jesteśmy jedynymi kredytobiorcami danego kredytu hipotecznego to chcąc wnioskować o ustawowe wakacje kredytowe w oddziale banku musimy wstawić się tam ze wszystkimi naszymi wspólnikami, z którymi zawieraliśmy kredyt.

O ustawowe wakacje kredytowe w Alior Banku, tak jak w innych bankach mogą ubiegać się wyłącznie właściciele kredytów hipotecznych, które nie były indeksowane czy denominowane na inną walutę niż polski złoty. Dodatkowo prawo skorzystania z wakacji kredytowych w Alior Banku przysługuje wyłącznie osobom, które zawarły kredyt przed 1 lipca bieżącego roku, a termin ostatniej raty powinien być wyznaczony na przyszły rok.

Raty kredytowe mogą być zawieszone tylko w obrębie umowy jednego kredytu hipotecznego, który musiał być zawarty wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb kredytobiorcy. Klienci Alior Banki mają możliwość zawieszenia dwóch rat w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. i po jednej racie przypadającej na każdy kwartał przyszłego roku. W czasie zawieszenia spłat rat bank będzie pobierał wyłącznie opłaty związane z ubezpieczeniami danej umowy.

Zalecane jest także, aby klienci Alior Banki składali wnioski o zawieszenie konkretnej raty najpóźniej do godziny 22 dnia poprzedzającego termin spłaty. W razie jakichkolwiek wątpliwości można uzyskać niezbędne informacje na stronie internetowej Alior Banku lub dzwoniąc na infolinię pod numer 19 502.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie