Home Wiadomości Wakacje kredytowe dla klientów ING Banku Śląskiego – jak złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe dla klientów ING Banku Śląskiego – jak złożyć wniosek?

dodał Andrzej Kozlowski

Ustawowe wakacje kredytowe będą możliwe dla klientów większości polskich banków od 29 lipca. Żeby skorzystać z przerwy w spłacaniu rat, złożyć należy odpowiedni wniosek. Poprawnie wypełnione dokumenty, złożone w przewidywanym przez ustawodawcę terminie, w odpowiedniej placówce – to niektóre warunki dla skorzystania z przerwy w płatnościach. Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie płatności rat kredytu przez osiem miesięcy, do wykorzystania w bieżącym oraz przyszłym roku. Jak poprawnie wypełnić potrzebne dokumenty i złożyć wniosek w ING Banku Śląskim? Oto najważniejsze informacje:

  • ING Bank Śląski udostępni wniosek o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego, swoim klientom29 lipca.
  • Złożenie wniosku będzie możliwe stacjonarnie, w odpowiedniej placówce bankowej, oraz przez pośrednictwo bankowości internetowej Moje ING.
  • Złożenie wniosku o przerwę w spłacie zobowiązania nie będzie możliwe w dniu, w którym przewidziana jest płatność raty kredytu.
  • Wakacje kredytowe to udogodnienie przygotowane wyłącznie dla tych kredytobiorców, którzy umowę z bankiem zawarli przed dniem 1 lipca 2022. Dodatkowo umowa musi kończyć się po 1 stycznia 2023 roku.
  • Z ustawowej przerwy w spłacie kredytu skorzystają tylko te osoby, które kredyt hipoteczny wzięły po to, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Możliwa jest przerwa w płatnościach tylko dla jednego zobowiązania.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 lipca ustawę, która z góry narzuca bankom udzielanie swoim klientom możliwości przerwy w spłacie rat kredytu hipotecznego. Chętny klient musi jedynie dopełnić warunków przewidzianych w ustawie. Usługa, do której banki są obecnie zobligowane, nie jest nowa. Większość banków miała ją od dawna w regularnej ofercie i proponowała ją swoim klientom. Okres takich dobrowolnych wakacji kredytowych przewidywany był zazwyczaj na nie dłużej niż pół roku. Decyzja o długości przerwy w spłacie należała do banku, który udzielił pożyczki.

Zobligowanie banków do udzielania wakacji kredytowych poprawi sytuację finansową kredytobiorców.

Od końca ubiegłego roku stopy procentowe były już kilkukrotnie podnoszone. Wysokie stopy procentowe oznaczają wyższe raty kredytów, co szczególnie dotyka te osoby, które spłacają kredyty hipoteczne. Niektórym kredytobiorcom wysokość miesięcznej raty kredytu wzrosła aż dwukrotnie.

Nic więc dziwnego w tym, że cześć Polaków zaczyna mieć problemy z regularnymi płatnościami. Ustawa zgłoszona przez polski rząd, ma na celu ulżenie kredytobiorcom w tym trudnym czasie. Umożliwia ona odroczenie w płatności aż ośmiu rat, które zostaną spłacone pod koniec trwania zobowiązania kredytowego. O wakacje kredytowe można się ubiegać w tym oraz w przyszłym roku, już od pierwszego dnia obowiązywania ustawy, czyli od 29 lipca.

Wakacje kredytowe dla klientów ING Banku Śląskiego

Kredytobiorcy, będący klientami ING Banku Śląskiego, będą mieli możliwość złożenia wniosku o wakacje kredytowe najwcześniej 29 lipca, czyli w dniu, w którym ustawa wejdzie w życie. Tego dnia bank udostępni odpowiedni ku temu wniosek. Klienci banku, po zalogowaniu do bankowości internetowej Moje ING, wskazują kredyt, dla którego możliwe jest odroczenie płatności.

Następnie w sekcji „wnioski” zaznaczają „wniosek o zawieszenie spłaty kredytu”. W wygenerowanym dokumencie należy wypełnić dane dotyczące okresu, na jaki płatność ma zostać wstrzymana oraz datę odroczonej raty. Dokument można złożyć przez bankowość internetową i pobrać potwierdzenie. Wizyta bezpośrednio w placówce bankowej nie jest konieczna, ale w ING Banku Śląskim wnioski można składać również stacjonarnie.

Bez względu na to, czy wniosek zostanie złożony drogą elektroniczną, czy tradycyjnie w placówce, klienci ING Banki Śląskiego w 2022 roku mogą odroczyć spłatę raty kredytu dwukrotnie, na dwa miesiące: od 1 sierpnia do 30 września oraz od 1 października do 31 grudnia.

Jeśli kredytobiorca chce zawiesić spłatę raty sierpniowej, nie musi się obawiać, że nie zdąży złożyć wniosku przed końcem lipca. Dokument należy złożyć przed dniem, który w umowie kredytowej jest przewidziany na spłatę raty. Dla przykładu: jeśli termin płatności wypada 10ego sierpnia, to czas na złożenie wniosku upływa 9ego sierpnia. Należy pamiętać, że w tym przypadku, 10ego sierpnia bank zablokuje już możliwość złożenia dokumentów.

Wakacje kredytowe w 2023 będą umożliwiały zawieszenie spłaty jednej raty raz na kwartał. Wybór miesiąca, w którym płatność ma zostać odroczona, należy do kredytobiorcy. Ważne! Zgodnie z ustawą, dla każdego miesiąca należy złożyć osobny dokument.

Po więcej informacji dotyczących zasad składania wniosków o ustawowe wakacje kredytowe należy wejść na oficjalną stronę internetową ING Banku Śląskiego lub zadzwonić na infolinię pod numer +48 32 357 00 69.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie