Home Wiadomości Upadek konsensusu politycznego w Szwajcarii: Jak rząd próbuje ominąć parlament w sprawie przejęcia Credit Suisse?

Upadek konsensusu politycznego w Szwajcarii: Jak rząd próbuje ominąć parlament w sprawie przejęcia Credit Suisse?

dodał Bankingo

Rząd Szwajcarii oświadczył, że zobowiązania wobec Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) i UBS, mające na celu ułatwienie przejęcia Credit Suisse, nie zostaną dotknięte przez odrzucenie przez parlament kwoty 109 miliardów franków szwajcarskich (121 miliardów dolarów) w ramach kredytów awaryjnych i gwarancji.

W zeszłym tygodniu Izba Niższa parlamentu Szwajcarii dwukrotnie odrzuciła te zobowiązania w głosowaniu o symbolicznym charakterze.

Szwajcarski rząd uznał decyzję parlamentu podczas środowego spotkania, ale jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że zobowiązania te nie ulegną zmianie, gdyż mają wiążące zatwierdzenie na mocy prawa awaryjnego.

„Parlament rozpatrywał te kredyty, zakładając, że ich odrzucenie nie będzie miało żadnego prawnego wpływu na zobowiązania awaryjne Konfederacji wobec SNB i UBS” – powiedziało.

„Rada Federalna podziela tę opinię prawną” – stwierdziła rząd w oświadczeniu.

Szwajcarska tradycja konsensusu politycznego została zachwiana, gdy rząd użył prawa awaryjnego, aby przeforsować przejęcie Credit Suisse przez UBS, omijając parlament.

Porażka ta stanowi cios dla rządu w roku wyborczym i utrudnia zdobycie szerokiego poparcia społecznego dla największej korporacyjnej akcji ratunkowej w historii Szwajcarii.

Jeśli brak zatwierdzenia kredytów przez parlament miałby prowadzić do tego, że rząd będzie musiał w całości lub częściowo wycofać się z już podjętych zobowiązań, zdolność rządu do działania w czasach kryzysu zostałaby znacznie osłabiona.

Jednak rząd zapewnił, że weźmie pod uwagę stanowisko parlamentu w swojej przyszłej pracy i decyzjach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie