Home Wiadomości Morgan Stanley, Deutsche Bank i inne prognozują większą podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Morgan Stanley, Deutsche Bank i inne prognozują większą podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

dodał Bankingo

W środę kilka banków, w tym Morgan Stanley i Deutsche Bank, zrewidowało prognozy dotyczące kolejnych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, po tym jak kolejne dane wskazały na utrzymujące się wysokie ciśnienie inflacyjne.

W marcu Wielka Brytania była jedynym krajem w Europie Zachodniej z inflacją na poziomie dwucyfrowym, a jej spadek był mniejszy niż oczekiwano – wynika z oficjalnych danych opublikowanych w środę.

Analitycy Morgan Stanley teraz przewidują podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb) przez Bank Anglii w maju, z „wyraźnym ryzykiem ruchu także w czerwcu”.

Wcześniej bank przewidywał brak zmian w brytyjskich stopach procentowych w przyszłym miesiącu.

„Przy tak silnych sekwencyjnych naciskach inflacyjnych trudno zobaczyć, jak można zatrzymać cykl zaostrzania. Dlatego teraz spodziewamy się podwyżki o 25 pb ze strony Banku Anglii w maju” – powiedziała Bruna Skarica, ekonomistka ds. Wielkiej Brytanii w Morgan Stanley.

Bank of America, BNP Paribas i RBC Capital Markets również oczekują teraz podwyżki stóp procentowych o 25 pb przez Bank Anglii w maju, w porównaniu z wcześniejszymi prognozami braku zmian.

Deutsche Bank prognozuje także dwie kolejne podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii, co zwiększy ostateczną stopę do 4,75% w czerwcu.

Z kolei Bank of America przewiduje ostateczną stopę na poziomie 4,5%.

Dane pokazujące inflację w Wielkiej Brytanii na poziomie 10,1% w skali roku w marcu, znacznie powyżej prognoz ekonomistów wynoszących 9,8%, zostały opublikowane po danych z wtorku, które wykazały, że brytyjskie płace wzrosły szybciej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu.

„Co ważne, teraz widzimy ryzyko, że nasza prognoza ostatecznej stopy będzie zawyżona” – powiedział Sanjay Raja, starszy ekonomista Deutsche Bank.

Inwestorzy obecnie w pełni uwzględniają podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego do 4,25% po kolejnym posiedzeniu Banku Anglii 11 maja – wzrost z 80% szansy we wtorek – i oczekują, że stopy osiągną szczyt na poziomie 5% we wrześniu, według rynków terminowych.

Bank Anglii rozpoczął podwyżki stóp procentowych pod koniec 2021 roku i był jednym z pierwszych dużych gospodarek, które rozpoczęły cykl zaostrzania. Decyzje o podwyżce stóp wynikają z niepokoju o rosnące ciśnienie inflacyjne, które może wpłynąć na gospodarkę i konieczność utrzymania stabilności cen.

Powodem podwyżek prognoz jest także niepokój o globalną sytuację gospodarczą i geopolityczną, w tym rosnące napięcia na Ukrainie i obawy przed dalszymi skutkami pandemii COVID-19.

Wzrost stóp procentowych ma na celu zahamowanie inflacji poprzez zwiększenie kosztu kredytu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. W praktyce oznacza to, że pożyczanie staje się droższe, co wpływa na inwestycje, wydatki i ostatecznie na tempo wzrostu gospodarczego.

Eksperci podkreślają jednak, że podwyżki stóp procentowych mogą również wpłynąć na oszczędności i inwestycje, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych, które mogą zacząć szukać alternatywnych form inwestowania swoich środków w celu zabezpieczenia przed inflacją.

Wzrost inflacji w Wielkiej Brytanii jest zgodny z obserwowanymi trendami na całym świecie. Banki centralne na całym świecie, w tym Rezerwa Federalna w Stanach Zjednoczonych i Europejski Bank Centralny, również zaostrzają politykę monetarną, aby stawić czoła rosnącej inflacji i niepewności gospodarczej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie