Home Wiadomości Bank centralny Węgier sygnalizuje nieoczekiwane zmiany: Czy inflacja nareszcie zostanie opanowana?

Bank centralny Węgier sygnalizuje nieoczekiwane zmiany: Czy inflacja nareszcie zostanie opanowana?

dodał Bankingo

Węgierski bank centralny może obniżyć swoją najwyższą 25-procentową stopę procentową dla kredytów zabezpieczonych w przyszłym tygodniu jako część „procesu wieloetapowego” w kierunku normalizacji polityki, jak powiedział w środę jego wicegubernator, powodując zaskoczenie na rynkach, gdy forint stracił prawie 2%.

Wicegubernator Barnabas Virag sygnalizując zawężenie korytarza stóp procentowych, stosowanego przez węgierskich decydentów, wydaje się przygotowywać grunt pod pierwszą obniżkę stóp procentowych w regionie od 2021 roku, co potwierdzają wielu ekonomistów twierdzących, że inflacja w Europie Środkowej osiągnęła szczyt.

Decydenci polityczni zdecydowanie zaostrzyli politykę, zaczynając od połowy 2021 roku, aby stłumić gwałtownie rosnącą inflację. Virag powiedział w wywiadzie opublikowanym w środę na stronie internetowej vg.hu, że najnowsze dane inflacyjne – pokazujące wskaźnik inflacji powyżej 25% – są zgodne z oczekiwaniami.

Bank może doprowadzić do powrotu wzrostu cen do jednocyfrowych wartości do końca roku, stosując „skoordynowaną i zdyscyplinowaną” politykę gospodarczą, powiedział, podczas gdy na posiedzeniu w przyszły wtorek może zdecydować o „znaczącym zawężeniu” górnej granicy swojego korytarza stóp procentowych.

„Ekstremalne scenariusze ryzyka zostały wyeliminowane, więc nie musimy już utrzymywać tak dużego pola manewru” – powiedział Virag. Narodowy Bank Węgier (NBH) ma najwyższą bazową stopę procentową w Unii Europejskiej, wynoszącą 13%. W ubiegłym październiku, gdy forint osiągał nowe minima, podniósł swoją nocną stopę kredytów zabezpieczonych do 25% z 15,5%.

Stopa ta stanowi górną granicę korytarza używanego do kierowania rynkami międzybankowymi w stronę stopy politycznej, ustalając limity dla ustawiania stóp. Dolna stopa, stosowana dla depozytów nocnych, wynosi 12,5%.

W ubiegłym październiku bank wprowadził również nowy jednodniowy depozyt z oprocentowaniem na poziomie 18%, który w ciągu ostatniego półrocza pomógł podnieść forinta z rekordowych minimów na poziomie około 430 do euro. W środę forint był notowany po 378,30 do euro, tracąc 1,84% wartości w ciągu dnia.

Virag powiedział, że kwestia 18-procentowej stopy na jednodniowy depozyt mogłaby znaleźć się na agendzie dopiero na kolejnych miesięcznych posiedzeniach dotyczących polityki monetarnej.

„Ostrożne podejście, mające na uwadze stabilność rynku, w dalszym ciągu jest uzasadnione w tej kwestii” – powiedział Virag, odnosząc się do 18-procentowej stopy na depozyt.

Inflacja roczna na Węgrzech zmniejszyła się w marcu drugi miesiąc z rzędu, ale tylko nieznacznie, podczas gdy gospodarka kraju spadła o 0,4% kwartał do kwartału na koniec 2022 roku.

Rząd premiera Viktora Orbana wywiera presję na bank centralny, aby rozpoczął obniżanie kosztów pożyczania, aby wspomóc ożywienie gospodarcze.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie