Home Wiadomości Ubezpieczyciel Compensa zmuszony do zwrotu pieniędzy klientom: UOKiK kwestionuje praktykę milczącej zgody

Ubezpieczyciel Compensa zmuszony do zwrotu pieniędzy klientom: UOKiK kwestionuje praktykę milczącej zgody

dodał Bankingo

Ubezpieczyciel Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie został skrytykowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) za swoją praktykę polegającą na domniemaniu zgody klientów na wyższą składkę za dodatkową ochronę, jeśli ci nie odpowiedzieli na ofertę przedłużenia ubezpieczenia. W wyniku interwencji UOKiK, klienci Compensy mają teraz możliwość odzyskania pieniędzy.

Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie spółki, zarzucając jej stosowanie praktyki milczącej zgody w przypadku ofert rozszerzenia zakresu ochrony, np. podczas pobytu w szpitalu po wypadku, w zamian za wyższą składkę. Klienci, którzy nie odpowiedzieli na ofertę i nadal płacili dotychczasową składkę, zostali poinformowani o niedopłacie i wezwani do uiszczenia brakujących środków.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, wyjaśnił, że tak istotne zmiany w umowie ubezpieczeniowej, jak rozszerzenie zakresu ochrony i podniesienie składki, wymagają jasnej zgody klienta. Brak odpowiedzi na pismo nie może być uznany za zgodę. Przedsiębiorca nie powinien nakładać na klienta obowiązku podejmowania działań w przypadku niezainteresowania ofertą.

W wyniku decyzji UOKiK, Compensa zobowiązała się zaprzestać tej praktyki i naprawić jej skutki. Dzięki temu uniknęła kary finansowej. Klienci, których umowy ubezpieczeniowe zostały zmienione bez ich wyraźnej zgody, mogą złożyć wniosek o anulowanie tych zmian. Compensa zobowiązana jest wówczas zwrócić im równowartość pobranych składek za dodatkową ochronę lub odliczyć je od kolejnych płatności. Dotyczy to zarówno obecnych klientów firmy, jak i tych, których umowy ubezpieczenia już wygasły.

Decyzja Uokik:

DECYZJA_RKT-2-2023

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie