Home Wiadomości Banki centralne gromadzą złoto na niespotykaną skalę z powodu rosnących napięć geopolitycznych

Banki centralne gromadzą złoto na niespotykaną skalę z powodu rosnących napięć geopolitycznych

dodał Bankingo

Banki centralne na całym świecie kupiły najwięcej złota od ostatnich 50 lat, głównie ze względu na rosnące napięcia geopolityczne, takie jak konflikt na Ukrainie. Jak podaje „Financial Times”, w 2022 roku zakupy złota przez banki centralne wzrosły o 152% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zarządzający bilionami dolarów rezerw walutowych bankierzy centralni zaczęli inwestować w złoto, aby przemyśleć swoje strategie inwestycyjne w obliczu globalnych napięć. W ostatniej ankiecie HSBC Reserve Management Trends Survey, przeprowadzonej wśród 83 banków centralnych zarządzających aktywami walutowymi o łącznej wartości 7 bilionów dolarów, wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych uważa, że banki centralne zwiększą swoje zasoby złota w 2023 roku.

W czasach niestabilności geopolitycznej i gospodarczej złoto staje się coraz bardziej atrakcyjne jako bezpieczna przystań dla inwestorów. Światowa Rada Złota informuje, że w 2022 roku ilość złota kupowanego przez banki centralne wzrosła o 152% rok do roku, osiągając poziom 1136 ton.

Menedżerowie banków wskazali ryzyko geopolityczne jako jedną z najważniejszych obaw, zaraz po wysokiej inflacji, co potwierdzają wyniki badań. Ten trend sugeruje, że banki centralne będą prawdopodobnie kontynuować zwiększanie swoich rezerw złota w najbliższych latach, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z niestabilnością na arenie międzynarodowej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie