Home Wiadomości Credit Suisse informuje o utracie 61 mld CHF ($68 mld) w I kwartale 2023 r.

Credit Suisse informuje o utracie 61 mld CHF ($68 mld) w I kwartale 2023 r.

dodał Bankingo

Credit Suisse poinformował w poniedziałek, że w pierwszym kwartale z banku wypłynęło 61 miliardów franków szwajcarskich (68 miliardów dolarów), a wypłaty trwają, co podkreśla wyzwanie, przed jakim stoi UBS Group AG  w ratowaniu swojego rywala.

Bank poinformował również, że wpłaty klientów zmniejszyły się o 67 miliardów franków w I kwartale, a także że wystąpiły znaczące nieprzedłużenia dojrzałych depozytów terminowych.

Większość wypływów aktywów pochodziła z działu zarządzania majątkiem banku i miała miejsce we wszystkich regionach.

„Wypływy te uległy złagodzeniu, ale nie odwróciły się jeszcze do 24 kwietnia 2023 r.” – powiedział Credit Suisse.

Akcje zarówno UBS, jak i Credit Suisse nieznacznie wzrosły na początku handlu, a niektórzy analitycy zauważyli, że wypływy nie były tak złe, jak się obawiano.

Zdolność Credit Suisse do generowania przychodów wydaje się tak uszkodzona, że „transakcja może nadal obciążać wyniki operacyjne UBS, chyba że zostanie ogłoszony głębszy plan restrukturyzacji” – napisał w notatce do klientów analityk KBW z siedzibą w Londynie Thomas Hallett.

Aktywa zarządzane przez flagowy dział zarządzania majątkiem spadły do 502,5 miliarda franków na koniec marca, w porównaniu z 707 miliardami franków ogłoszonymi na ten sam okres ubiegłego roku.

Bank z 167-letnią historią opublikował wyniki, które prawdopodobnie będą ostatnimi, ponieważ spodziewane jest, że  fuzja z UBS zostanie wkrótce zakończona.

Klienci zaczęli szybko wypłacać pieniądze ze skandalicznie uwikłanego Credit Suisse po zaangażowaniu go w zamęt na rynku spowodowany upadkiem amerykańskich banków Silicon Valley Bank i Signature Bank.

W odpowiedzi na to władze szwajcarskie zorganizowały pakiet ratunkowy, na mocy którego UBS zgodziło się przejąć Credit Suisse za 3 miliardy franków szwajcarskich w akcjach i pokryć do 5 miliardów franków strat. Pakiet obejmował również gwarancje finansowe państwa na 200 miliardów franków.

Credit Suisse poinformował, że na koniec pierwszego kwartału miał 108 miliardów franków szwajcarskich netto pożyczek w ramach tych udogodnień po spłaceniu 60 miliardów. Od tego czasu spłacił kolejne 10 miliardów.

Bank poinformował również, że obustronnie zgodził się rozwiązać umowę dotyczącą planowanego przejęcia o wartości 175 milionów dolarów, biznesu bankowości inwestycyjnej Michaela Kleina, który zamierzał wydzielić wraz ze swoim własnym działem bankowości inwestycyjnej.

UBS ogłosiło, że planuje ograniczenie działalności bankowości inwestycyjnej Credit Suisse.

PRZYSZŁOŚĆ CREDIT SUISSE

Wyprzedaż aktywów miała również miejsce w szwajcarskim oddziale banku, który odnotował 6,9 miliarda franków wypłacanych przez klientów prywatnych, jako wynik osłabienia zaufania, co rodzi pytania dotyczące przyszłości marki Credit Suisse.

„Wyniki pokazują wyzwania, przed jakimi stoi marka Credit Suisse i praca, jaką UBS ma przed sobą, przejmując Credit Suisse” – napisali analitycy RBC Capital Markets w notatce do klientów.

Podczas dorocznego walnego zgromadzenia UBS, które odbyło się w tym miesiącu, wiceprzewodniczący banku, Lukas Gaehwiler, powiedział, że Credit Suisse będzie nadal działać pod własną marką w Szwajcarii w dającej się przewidzieć przyszłości.

W odpowiedzi na rosnącą presję w Szwajcarii dotyczącą wydzielenia krajowej działalności Credit Suisse, Gaehwiler powiedział, że UBS jeszcze nie podjęło decyzji co do dalszych działań i że „wszystkie opcje są możliwe”.

UBS nie podało jeszcze żadnych informacji na temat redukcji miejsc pracy w Credit Suisse, ale po przejęciu kierownictwo UBS spodziewa się, że transakcja przyniesie 8 miliardów dolarów oszczędności do 2027 roku, z czego 6 miliardów dolarów pochodzi z cięcia liczby pełnoetatowych pracowników w działalności obu firm.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie