Home Wiadomości Sąd usuwa WIBOR z kredytu w złotówkach i obniża raty – banki w szoku?

Sąd usuwa WIBOR z kredytu w złotówkach i obniża raty – banki w szoku?

dodał Bankingo

Niedawno, w jednym z trwających procesów dotyczących kredytu hipotecznego, Sąd Rejonowy w Poznaniu podjął decyzję, która zelektryzowała sektor finansowy. Przepis o wyrzuceniu wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej na czas trwania procesu został zastosowany. Te zaskakujące zmiany wywołały poruszenie, a prawnicy Santander Bank Polska – jednego z banków dotkniętych tym postanowieniem – już zapowiedzieli analizę dalszych działań.

Co oznacza usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy?

Według decyzji sądu, kredytobiorca jest zobligowany do spłaty rat kredytu z oprocentowaniem wyłącznie opartym na marży banku na czas trwania procesu. Jest to kontrowersyjne, ponieważ wskaźnik WIBOR jest oficjalnym wskaźnikiem stopy procentowej stosowanym przy oprocentowaniu kredytów złotowych. Pomimo tej decyzji, bank ma prawo do podjęcia dalszych kroków w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia ustanowionego zabezpieczenia.

Sędziowie są zgodni, że argumenty kredytobiorcy mają sens – zabezpieczenie to jest niezbędne. Niemniej jednak, w przeszłości, gdy bank składał zażalenie na taką decyzję, zazwyczaj sąd rejonowy zmieniał wydane postanowienia. Co więcej, pierwszy taki przypadek, w którym sąd uznał rację kredytobiorcy, ale następnie zażalenie banku doprowadziło do zmiany decyzji, miał miejsce w Sądzie Rejonowym w Katowicach.

WIBOR – czy jest reprezentatywny?

WIBOR jest powszechnie uważany za kluczowy wskaźnik stopy procentowej, a jego stosowanie ma podstawę w przepisach polskich i unijnych. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten jest ustalany przez niezależny, zewnętrzny podmiot – GPW Benchmark, certyfikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jednakże, sąd w Poznaniu stwierdził, że WIBOR nie spełnia wymogów tzw. unijnego rozporządzenia BMR w zakresie reprezentatywności, rynkowości i adekwatności.

Decyzje sądów i przyszłość kredytów

Obecnie wydawane decyzje są incydentalne i większość sądów odrzuca wnioski o zabezpieczenie. To czyni zaskakującym medialne zainteresowanie pojedynczą decyzją sądu o zastosowaniu tymczasowego środka w toczącym się sporze, który nie rozstrzyga o zasadności roszczeń. Przekonanie, że WIBOR jest reprezentatywnym wskaźnikiem, jest powszechne w sektorze finansowym, więc decyzje sądów mogą wywołać wiele dyskusji i polemik.

Niemniej jednak, te przełomowe decyzje są ważnym krokiem w zapewnieniu większej ochrony kredytobiorcom i mogą zmienić zasady gry na rynku kredytów hipotecznych. Pozostaje czekać i obserwować, jak sytuacja się rozwinie i jakie dalsze kroki podjąć będą instytucje finansowe. Jedno jest pewne – zmiany te mogą wywołać fale wpływów na przyszłość polskiego sektora kredytów hipotecznych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie