Home Wiadomości Premier uspokaja: „Miliardowe straty NBP nie wpłyną na budżet państwa”

Premier uspokaja: „Miliardowe straty NBP nie wpłyną na budżet państwa”

dodał Anna Wrona

Narodowy Bank Polski (NBP) odnotował w 2022 roku straty sięgające 17 mld zł, co sprawi, że nie przekaże ani grosza do budżetu państwa. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja, twierdząc, że sytuacja ta nie wpłynie na cele budżetowe.

Premier Morawiecki zaznaczył, że straty NBP są jedynie techniczne i księgowe, a nie rzeczywiste, i nie mają wpływu na realną sytuację finansową banku ani na budżet państwa. Wskazał również, że polski bank centralny posiada ogromne rezerwy walutowe oraz wartościowe papiery i złoto.

Morawiecki tłumaczył, że wartość tych rezerw zależy od cen na rynkach finansowych, które ulegają wahaniom. Jeżeli ceny na rynkach zmienią się w stosunku do lat poprzednich, bank centralny rejestruje w ten sposób techniczną stratę. Jednak premier podkreślił, że taka sytuacja nie wpływa na rzeczywistość budżetową ani na funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego.

W 2022 roku NBP stracił również ponad 2 mld zł na ryzykownych inwestycjach, takich jak kontrakty terminowe na indeksy giełdowe. Pomimo tych strat, bank zapewnia, że ujemny wynik finansowy nie wpłynie na jego bieżące działanie ani na realizację jego celów i zadań.

W 2022 roku NBP przekazał do budżetu 10,43 mld zł z tytułu 10,97 mld zł zysku osiągniętego w 2021 roku. Premier Morawiecki zaznaczył, że choć w tym roku nie nastąpi taki transfer, nie wpłynie to na budżet ani na cele państwa.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie