Home Wiadomości Powrót do składów jednoosobowych w sądach od 28.09.23r. – nowe przepisy i ich konsekwencje

Powrót do składów jednoosobowych w sądach od 28.09.23r. – nowe przepisy i ich konsekwencje

dodał Bankingo

W dniu 28 września br. wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca składów sędziowskich w sądach. Ta nowelizacja ma na celu rozwiązanie zamieszania, które wywołała kontrowersyjna uchwała siedmiu sędziów Izby Pracy Sądu Najwyższego z 26 kwietnia br. Uchwała ta zakwestionowała wprowadzone na czas epidemii jednoosobowe sądy cywilne w instancji odwoławczej, zastępując je trzyosobowymi składami. Nowe przepisy mają na celu przywrócenie składów jednoosobowych, ale wprowadzają także pewne wyjątki i zmiany, które omówimy w dalszej części artykułu.

Wyjątki od składów jednoosobowych

Nowa ustawa wprowadza możliwość rozpatrywania spraw w składzie trzech sędziów w pierwszej instancji, jeśli prezes sądu uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy. Jest to nowość w porównaniu do wcześniejszych zasad, które nie przewidywały takiej możliwości. Dodatkowo, składy trzyosobowe będą także rozpatrywać sprawy, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza milion złotych w jednej z apelacji. To wywołało pewne kontrowersje podczas prac nad nowelizacją, gdyż niektórzy uważali, że ta poprzeczka powinna być niższa.

Obawy i dyskusje

Początkowo spór dotyczył tego, czy składy trzyosobowe lepiej gwarantują poprawne rozpoznanie sprawy. Teraz jednak dyskusja skupia się na przepisach przejściowych i obawach związanych z powrotem do mniejszych składów sędziowskich. Obawy dotyczą głównie zamieszania, jakie może wywołać ta zmiana. Wielu prawników obawia się, że procesy będą się wydłużać, a sądy będą miały trudności w terminowym rozpoznawaniu spraw. Jednak zwolennicy składów jednoosobowych argumentują, że są one bardziej efektywne i umożliwiają szybsze podejmowanie decyzji.

Podsumowanie

Nowa ustawa, która wejdzie w życie 28 września br., ma na celu przywrócenie składów jednoosobowych w sądach. Jednak wprowadza także wyjątki od tej zasady, pozwalając na składy trzyosobowe w przypadku szczególnych zawiłości lub wartości przedmiotu zaskarżenia przekraczającej milion złotych. Obawy związane z powrotem do mniejszych składów sędziowskich koncentrują się głównie na możliwościach zamieszania i wydłużenia czasu trwania procesów. Jednak zwolennicy składów jednoosobowych podkreślają, że są one bardziej efektywne i umożliwiają szybsze podejmowanie decyzji. Konieczne będzie monitorowanie wpływu nowych przepisów na działanie sądów i ewentualne dostosowanie ich w przyszłości.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie