Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Darmowe leki dla dzieci i seniorów: Czy to jest dobre rozwiązanie?

Darmowe leki dla dzieci i seniorów: Czy to jest dobre rozwiązanie?

dodał Bankingo

W ostatnich latach w Polsce wprowadzono projekt darmowych leków dla dzieci i seniorów, co spotkało się z dużym entuzjazmem zarówno pacjentów, jak i medyków. Jednakże, mimo pozytywnego odbioru, projekt ten nie jest pozbawiony kontrowersji. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, zastanawiając się, czy darmowe leki to dobre rozwiązanie dla społeczeństwa, czy też może mają one pewne wady.

Prawie 15 mln osób uprawnionych do darmowych leków

Rząd wprowadził program darmowych leków dla dzieci i seniorów, który objął prawie 15 mln obywateli. Do tej pory tylko osoby powyżej 75 roku życia miały prawo do darmowych leków, ale od niedawna program został rozszerzony, obejmując także seniorów w wieku od 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Wykaz darmowych leków obejmuje szeroki zakres substancji czynnych, różnych dawek i pojemności.

Krytyka braku istotnych zmian

Prof. Krzysztof J. Filipiak, znany kardiolog i internista, wyraził swoje obawy dotyczące listy darmowych leków dla seniorów. Zdaniem profesora, na liście nie zmieniło się wiele. Wciąż są to tylko niektóre leki i to wyłącznie w ich refundowanych wskazaniach. Przykładowo, wciąż nie ma dostępnych tanich leków przeciwkrzepliwych nowej generacji, które są niezbędne w leczeniu migotania przedsionków.

Problem z dostępem do darmowych leków

Kolejnym problemem, na który zwrócono uwagę, jest dostęp do darmowych leków dla osób, które korzystają z prywatnej opieki medycznej. Osoby, które mają powyżej 65 lat i leczą się prywatnie, muszą wrócić do publicznego systemu opieki zdrowotnej, aby otrzymać darmową receptę. To generuje dodatkowe obciążenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także powoduje konieczność dodatkowych wizyt pacjentów.

Kontrowersyjne leki na liście

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów listy darmowych leków dla dzieci i seniorów jest obecność wielu antybiotyków i substancji przeciwbakteryjnych. Prof. Filipiak zauważa, że niektóre z tych leków mają wiele potencjalnych działań niepożądanych dla dzieci. Ponadto, na liście znajdują się także leki do podawania dożylnego, co stawia pytania dotyczące przyszłości opieki szpitalnej dla dzieci. Czy to może być wstęp do likwidacji tej opieki i przeniesienia jej do podstawowej opieki zdrowotnej?

Wnioski

Projekt darmowych leków dla dzieci i seniorów ma swoje zalety, takie jak dostęp do leków dla osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości. Jednakże, jak pokazuje analiza, istnieją również pewne wady i kontrowersje związane z tym programem. Należy zwrócić uwagę na brak istotnych zmian w liście leków dla seniorów oraz na problem dostępu do darmowych leków dla pacjentów prywatnych. Ponadto, obecność niektórych leków na liście budzi obawy dotyczące przyszłości opieki szpitalnej dla dzieci. Warto zastanowić się, czy istnieją lepsze rozwiązania dla poprawy dostępu do leków i opieki zdrowotnej w Polsce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie