Home Wiadomości Nowy właściciel VeloBank – kim on będzie?

Nowy właściciel VeloBank – kim on będzie?

dodał Bankingo

Przemiany w polskim sektorze bankowym nadal się nasilają, a jednym z najważniejszych kroków w tym zakresie jest prywatyzacja dawnego Getin Noble Bank, obecnie znany jako VeloBank. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) niedawno wszedł w decydującą fazę procesu sprzedaży, zapraszając potencjalnych inwestorów do złożenia ofert za 100% udziałów w VeloBanku. Proces ten jest znaczącym krokiem w dalszym kształtowaniu polskiego sektora bankowego i ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości tego sektora.

Od Upadku do Odrodzenia – Droga VeloBanku

Getin Noble Bank, teraz VeloBank, to bank, który niegdyś miał poważne problemy finansowe. Bank w wyniku błędów w zarządzaniu i dużej ekspozycji na frankowe kredyty hipoteczne, został poddany przymusowej restrukturyzacji. Przez to akcjonariusze, a także posiadacze obligacji stracili, zmuszeni do odczekania decyzji sądu w kwestii legalności tej restrukturyzacji. Z drugiej strony, klienci banku dzięki restrukturyzacji uniknęli utraty kilku miliardów złotych, które mieli zdeponowane.

W wyniku przymusowej restrukturyzacji i powołania tzw. banku pomostowego, bank wrócił do gry, teraz pod nazwą VeloBank. W procesie tym BFG przejął 51 procent udziałów, a pozostałe 49 procent trafiło do spółki System Ochrony Banków Komercyjnych, założonej przez osiem największych polskich banków komercyjnych. To zapewniło stabilność i przyszłość dla banku, który stał się rentowny już od początku swojej działalności.

Własność i Możliwości

Prywatyzacja ma na celu znalezienie nowego właściciela VeloBanku, a podstawowym kryterium wyboru będzie prawdopodobnie cena za pakiet 100 procent akcji. Wielu obserwatorów branży uważa VeloBank za atrakcyjny cel przejęcia, zwłaszcza że nie jest obciążony zobowiązaniami. Pozyskanie znacznej kwoty depozytów w sytuacji obowiązywania wysokich stóp procentowych jest zdecydowanym argumentem za kupnem banku.

Oczywiście, możliwości są szerokie. Osiem największych banków, które są współakcjonariuszami pakietu 49 procent banku, mogą być zainteresowane przejęciem go. Jest także prawdopodobne, że zagraniczne podmioty uznają za atrakcyjne wejście na polski rynek i rozpoczęcie działalności wykorzystując sieć placówek i doświadczony personel VeloBanku.

Nowy Rozdział w Historii VeloBanku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zawarł umowę z amerykańskim bankiem inwestycyjnym JP Morgan, aby doradzał w tym procesie, co pokazuje wagę tego procesu. W końcu, kto zdecyduje się na zakup tego „łakomego kąska” w polskim sektorze bankowym, może zaważyć na kształcie tego sektora na wiele lat do przodu.

Tak czy inaczej, przekształcenie Getin Noble Banku w VeloBank to dowód na to, że nawet najtrudniejsze sytuacje finansowe można przekuć w sukces. Jak potoczy się dalsza historia VeloBanku? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie