Home Wiadomości Po wakacjach raty twojego kredytu mogą spaść: Jak to wpłynie na twoje finanse?

Po wakacjach raty twojego kredytu mogą spaść: Jak to wpłynie na twoje finanse?

dodał Bankingo

Po wakacjach możemy być świadkami nowego rozdziału w polityce pieniężnej – obniżki stóp procentowych. Skutkiem takiego kroku byłoby automatyczne zmniejszenie rat kredytowych. Zastanawialiśmy się, jakie oszczędności mogą oczekiwać posiadacze kredytów hipotecznych. Mimo przewidywanych obniżek, dla wielu raty nadal będą znacznie wyższe niż w momencie zaciągania kredytu. Wiele wskazuje na to, że zmiany będą na razie symboliczne.

Co to oznacza dla twojego portfela?

Według członkini Rady Polityki Pieniężnej, obniżka stóp procentowych może nastąpić już po wakacjach. Warunek? Dalszy spadek inflacji w przynajmniej takim tempie, jak dotychczas. Decyzja o obniżce stóp będzie miała bezpośredni wpływ na raty kredytów. Nie oznacza to jednak, że wrócimy do sytuacji sprzed dwóch lat. Obniżki będą symboliczne, ale to zawsze jakaś ulga dla twojego portfela.

Jednym z czynników wpływających na obniżkę rat jest termin aktualizacji oprocentowania przez bank, który następuje co trzy lub co sześć miesięcy. Zależnie od tego, jaki WIBOR jest wpisany w umowie kredytowej, obniżka rat może nie nastąpić od razu. To oznacza, że wielu kredytobiorców nie odczuje zmian przed wyborami, które prawdopodobnie odbędą się w połowie października.

Rynek finansowy zaczyna już przewidywać obniżki. Ekonomiści prognozują luzowanie polityki pieniężnej w tym roku, a niektórzy analitycy sugerują, że na jednej obniżce stóp może się nie skończyć. Wskaźnikiem tego jest np. WIBOR, który po raz pierwszy od kilku miesięcy zaczął spadać.

Jak to wpłynie na raty kredytów?

Jeśli chodzi o bezpośredni wpływ na raty kredytów, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa proces aktualizacji oprocentowania. Wielu Polaków płaci obecnie raty na podstawie wskaźników WIBOR na poziomie 6,90 lub 6,95. Po doliczeniu średniej marży banku, oprocentowanie ich kredytów wynosi blisko 9%.

Obniżka stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. powinna przynieść analogiczną obniżkę WIBORu do poziomu 6,5 proc. To oznacza, że rata może spaść nawet o 180 zł dla kredytu w wysokości 600 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że obniżka stóp procentowych nie oznacza natychmiastowego obniżenia rat. Proces ten jest dość skomplikowany i obniżki z dużym opóźnieniem będą przekładały się na wysokość rat kredytowych.

Podsumowując, choć obniżka stóp procentowych po wakacjach może przynieść ulgę dla kredytobiorców, zmiany te na razie będą symboliczne. Trudno jest również przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpią te zmiany, biorąc pod uwagę różne czynniki wpływające na politykę pieniężną.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie