Home Finanse Nadpłata Kredytu Frankowego: Przewodnik dla Kredytobiorców Frankowych

Nadpłata Kredytu Frankowego: Przewodnik dla Kredytobiorców Frankowych

dodał Bankingo

Wśród kredytobiorców frankowych często pojawia się pytanie, czy warto dokonać nadpłaty kredytu, czy nawet spłacić go w całości. Warto zrozumieć, że nadpłata kredytu jest powiązana z kwestią „odfrankowania” umowy – usunięcia z niej niedozwolonych postanowień. Przy nadpłacie kredytu bank powinien zwrócić kredytobiorcy nadpłacone kwoty, jeśli umowa kredytu nadal jest realizowana, ale z usunięciem niedozwolonych postanowień.

Czy Warto Nadpłacić Kredyt Frankowy?

Odpowiadając na pytanie, czy warto nadpłacić kredyt frankowy, można podzielić frankowiczów na dwie grupy: tych, którzy już rozpoczęli spór z bankiem, oraz tych, którzy jeszcze nie podjęli takiego kroku. W przypadku toczącej się sprawy sądowej, kwestia nadpłaty kredytu musi być konsultowana z prawnikiem, który prowadzi sprawę.

Frankowiczów, którzy jeszcze nie rozpoczęli walki z bankiem, warto poinformować, że z ekonomicznego punktu widzenia obecnie nie opłaca się nadpłacać ani spłacać w całości kredytu frankowego, ze względu na to, że kurs franka osiąga najwyższe wartości od lat. Analitycy finansowi wskazują, że obecnie każda nadpłata kredytu frankowego przekłada się na większy zysk banku.

Nadpłata Kredytu Frankowego: Ważne Aspekty

Przed dokonaniem nadpłaty kredytu frankowego, istotne jest zrozumienie warunków całkowitej i częściowej spłaty kredytu. Chcąc nadpłacić kredyt, należy wysłać do banku oddzielną dyspozycję. Ponadto, warto zwrócić uwagę na kurs sprzedaży PLN/CHF obowiązujący w banku, według którego nastąpi przeliczenie wpłat.

Jeżeli planujesz wcześniejszą spłatę kredytu, warto zastrzec zwrot nadpłaty. Zastrzeżenie zwrotu powinno być zawarte w tytule przelewu do banku.

Korzyści z Wcześniejszej Spłaty Kredytu Frankowego

Wcześniejsza spłata kredytu frankowego może przynieść pewne korzyści. Przede wszystkim kredytobiorca odzyskuje komfort psychiczny i pozbywa się „toksycznego” kredytu. Ponadto, wcześniejsza spłata kredytu nie wyklucza możliwości dochodzenia roszczeń wobec banku na drodze sądowej z powodu wadliwości umowy kredytu.

Nasz kancelaria stworzyła bezpłatny, internetowy kalkulator kredytu frankowego, który umożliwia obliczenie orientacyjnej wartości roszczenia, o jaką może ubiegać się frankowy kredytobiorca na drodze sądowej. Szczegółowe wyliczenie nadpłaty kredytu frankowego wymagać będzie jednak dodatkowych dokumentów bankowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie