Home Finanse LIBOR 3M – Zrozumienie Kluczowych Wskaźników na Rynku Kredytowym

LIBOR 3M – Zrozumienie Kluczowych Wskaźników na Rynku Kredytowym

dodał Bankingo

Wskaźnik LIBOR (London Interbank Offered Rate), przez lata był kluczowym referencyjnym wskaźnikiem oprocentowania na rynku międzynarodowym. Ten londyński wskaźnik, określany przez czołowe banki (takie jak Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays, czy National Westminster), miał zastosowanie przy wyliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych w różnych walutach. Kontrowersje i afery związane z niejasnym mechanizmem jego określania skłoniły Komisję Europejską do podjęcia decyzji o zastąpieniu wskaźnika LIBOR wskaźnikiem SARON.

Przejście od LIBOR do SARON i skutki dla kredytów hipotecznych

Od 1 stycznia 2022 roku wskaźnik LIBOR CHF został zastąpiony wskaźnikiem SARON. Dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich oznacza to, że w ich umowach kredytowych zastąpiono odpowiednie wskaźniki LIBOR wskaźnikami SARON. Przykładowo, dla LIBOR 3M zastosowano SARON 3M.

SARON (Swiss Average Rate Overnight) to wskaźnik publikowany przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG, który zastąpił LIBOR CHF. Rekomendowany przez Narodowy Bank Szwajcarii, jest uwzględniany na liście wskaźników referencyjnych prowadzonej przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych. W przeciwieństwie do LIBOR CHF, SARON opiera się na średniej historycznej stawce „overnight” i jest publikowany codziennie na podstawie danych faktycznych transakcji.

Przejście na wskaźnik SARON nie wpływa negatywnie na możliwość dochodzenia roszczeń przed sądem z tytułu umowy frankowej. Zarówno manipulacje wskaźnika LIBOR, jak i nieinformowanie kredytobiorców o ryzyku walutowym stanowią podstawę dla ewentualnych roszczeń.

LIBOR 3M versus SARON 3M i różnice między LIBOR a WIBOR

Aktualny wskaźnik SARON 3M, który zastąpił LIBOR 3M, wynosi 1,1001% (stan na 21 kwietnia 2023 r.). Jest to wskaźnik mający kluczowe znaczenie dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich.

Różnica między LIBOR a WIBOR polega przede wszystkim na walutach, dla których te wskaźniki są stosowane. LIBOR wyznacza stawkę oprocentowania kredytów oferowanych na rynku międzybankowym dla kredytów udzielanych w walucie obcej. Natomiast WIBOR określa wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym dla kredytów udzielanych w złotówkach.

Oznacza to, że zarówno LIBOR jak i SARON są kluczowymi wskaźnikami dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Ich zmiany mogą mieć istotny wpływ na koszty związane z obsługą takiego kredytu.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie