Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Kredyty PLN Na co zwrócić uwagę w 2022 r. szukając kredytu?

Na co zwrócić uwagę w 2022 r. szukając kredytu?

dodał Jacek Kabała

W ostatnich miesiącach kredytobiorcy zaczęli intensywnie interesować się tematem stałego oprocentowania kredytów. Sytuacja dotyczy wszystkich kategorii pożyczek – zarówno gotówkowych jak i hipotecznych. Przyczyną obserwowanego zjawiska jest stały wzrost stóp procentowych NBP. Polacy szukają rozwiązań, które pozwolą im zabezpieczyć się przez rosnącymi ratami zobowiązań. Banki starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów.

Do niedawna, wielu potencjalnych kredytobiorców nie poddawała analizie rodzaju proponowanego przez bank oprocentowania. Zdecydowana większość ofert dotyczyła oprocentowania zmiennego, a klienci przy podejmowaniu decyzji kierowali się głównie kwestią kosztów. Wybierali najtańsze rozwiązanie, czyli z jak najmniejszymi odsetkami i prowizją.

Wzrastająca inflacja powoduje coraz wyższe koszty życia. W tej sytuacji wielu kredytobiorców nie jest w stanie udźwignąć coraz wyższych rat kredytów. Decyzja o zaciągnięciu zadłużenia stała się znacznie trudniejsza. Broniąc się przed zmianami raty kredytu, klienci banków częściej decydują się na stałe oprocentowanie.

Banki otrzymują liczne zapytania o stałe oprocentowanie

Oferty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem do niedawna królowały na polskim rynku. Niskie stopy procentowe przez długi czas utrzymywały się na stabilnym poziomie. Klienci chętnie się na nie decydowali pomimo potencjalnego ryzyka. Rozwiązanie to wydawało się korzystne nawet w perspektywie wysokich kwot i długich okresów spłat. W podpisanych umowach była natomiast zawarta informacja o możliwych zmianach w harmonogramie spłat. Ponieważ nie dochodziło do takich sytuacji, zarówno banki jak i klienci nie wykazywali dużego zainteresowania ofertami ze stałym oprocentowaniem.

W trakcie pandemii polski rząd zadecydował o znacznym obniżeniu stopy procentowej. Kredyty stały się w tym momencie najtańsze od wielu lat. Sytuacja stała się trudniejsza gdy po zakończeniu zagrożenia COVID-19, stopy procentowe zaczęły stopniowo wzrastać.

Osiągnęły poziom znacznie wyższy niż przed epidemią. Stopy wzrosły już po raz dziesiąty z rzędu, a efektem tego są nawet dwukrotnie wyższe raty kredytów. Wiele osób znalazło się w tarapatach. Potencjalni kredytobiorcy próbując chronić się przed podobną sytuacją, coraz częściej pytają o możliwość stałego oprocentowania.

Nowości w ofertach banków mają pomóc klientom

Kredyt o stałym oprocentowaniu daje możliwość lepszego zaplanowania finansów. Rata pozostaje niezmienna przez wiele lat dzięki czemu klienci banków mogą uniknąć przykrych niespodzianek. Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest odporny na decyzje rządu dotyczące zmian stóp procentowych oraz WIBOR-u. Przez cały okres zaznaczony w umowie, rata zaciągniętego zobowiązania nie ulegnie zmianie. Pozwala to kredytobiorcom spać spokojnie, bez ryzyka że na skutek kolejnych decyzji RPP pozostaną bez środków do życia.

Wiele banków do tej pory nie miało w swojej ofercie kredytów gotówkowych ze stałym oprocentowaniem. Z tego względu znalezienie takiej oferty stanowiło dla kredytobiorców wyzwanie. Na szczęście banki już dostrzegły zmieniające się preferencje potencjalnych klientów, wprowadzając tym samym do swojej oferty rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo finansowe.

Zaciągnięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem w obecnej sytuacji niesie za sobą wiele korzyści. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Kredyty takie często są droższe od tych oferowanych z oprocentowaniem zmiennym. Banki próbują sobie w ten sposób rekompensować ewentualne wahania stóp procentowych oraz inne zmiany rynkowe. Oferta musi być stabilna dla obu stron umowy. Mimo wszystko biorąc pod uwagę tempo wzrastającego w ostatnich miesiącach oprocentowania, decydując się na stałą ratę można liczyć na wiele korzyści.

Przeglądając oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem, warto dokładnie sprawdzić co jest zapisane w umowie. Stała stopa oprocentowania może dotyczyć całego okresu spłaty, jak również przykładowo jedynie pierwszych 24 miesięcy. Niektóre banki celowo stosują haczyk w formie czasowo stałego oprocentowania.

Zmiany zachodzą również w finansowym e-commerce

Znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytu staje się coraz prostsze. W sieci jest dostępnych wiele przydatnych narzędzi takich jakimi przykładowo są porównywarki kredytów. Prezentowane na takich stronach oferty są przygotowane w oparciu o dane otrzymane z banków. Obserwowany jest także stały rozwój i udoskonalanie wspomnianych portali, tak aby potencjalni kredytobiorcy mogli łatwo i w krótkim czasie znaleźć najlepsze oferty.

Porównywarki internetowe również starają się dopasować do zmieniającej się sytuacji rynkowych. Wiele z nich wprowadziło nowe funkcje w postaci możliwości porównywania ofert ze stałym oprocentowaniem. Często użytkownicy mogą dowolnie wybierać pomiędzy rodzajami ofert wybierając jedynie te ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem, lub wszystkie równocześnie.

Pozwala to na uzyskanie przejrzystego obrazu sytuacji i wybór oferty która w danej sytuacji będzie najkorzystniejsza – ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inni i w przypadku wyboru formy oprocentowania należy go rozpatrywać indywidualnie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie