Home Edukacja Jak uzyskać duplikat umowy kredytowej? Czym różni się od kopii umowy. Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak uzyskać duplikat umowy kredytowej? Czym różni się od kopii umowy. Wszystko, co musisz wiedzieć

dodał Anna Wrona

Czasami, potrzebujemy drugiego egzemplarza umowy kredytowej, zwłaszcza gdy pierwotny dokument zaginie lub zostanie zniszczony. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak uzyskać duplikat umowy kredytowej, ile to kosztuje i jak różni się od zwykłej kopii. Oto praktyczne porady i informacje na ten temat.

Duplikat vs kopia: co to jest?

Duplikat umowy kredytowej to drugi egzemplarz dokumentu o takiej samej mocy prawnej, jak oryginał. W przeciwieństwie do kopii, duplikat pochodzi z tego samego źródła co oryginał, a nie jest tylko uwierzytelnioną kserokopią.

Kiedy potrzebny jest duplikat umowy kredytowej?

Istnieją różne sytuacje, w których możemy potrzebować duplikatu umowy kredytowej, takie jak:

  1. Staniemy się ofiarą przestępstwa.
  2. Postanowimy złożyć reklamację w banku.
  3. Zdecydujemy się złożyć pozew w sądzie.

Jak uzyskać duplikat umowy kredytowej w banku?

Aby uzyskać duplikat umowy, musisz zwrócić się do swojego banku. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • wizyta w oddziale kredytodawcy;
  • rozmowa telefoniczna;
  • wysłanie pisma pocztą lub mailem;
  • bankowość elektroniczna.

Dokument otrzymasz bezpośrednio od pracownika w placówce wierzyciela lub zostanie on przesłany pocztą na podany przez Ciebie adres.

Ile kosztuje duplikat umowy kredytowej?

Opłata za wydanie duplikatu umowy kredytowej może różnić się w zależności od banku. Warto sprawdzić cennik usług swojego kredytodawcy, aby poznać dokładną kwotę.

Czy bank może odmówić wydania duplikatu umowy kredytowej?

Bank ma obowiązek wydać duplikat umowy kredytowej na życzenie klienta, jednak może zażądać pokrycia kosztów związanych z jego wydaniem.

Jak poprosić o duplikat umowy kredytowej i uniknąć opłat

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak poprosić o duplikat umowy kredytowej, niezależnie od banku, w którym ją zawarłeś? W tym artykule przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci przejść przez ten proces bez zbędnych formalności i dodatkowych opłat.

  1. Sprecyzuj, o jaką umowę kredytową chodzi: W swoim wniosku wskaż, o który dokument się zwracasz, podając swoje personalia, numer umowy, datę jej zawarcia i rodzaj zobowiązania. Jeśli posiadasz kilka zobowiązań, to szczególnie ważne, abyś podał te informacje, aby otrzymać właściwy duplikat.
  2. Zgłoś się do banku, jeśli nie masz pełnych danych: Jeśli nie jesteś w stanie podać wszystkich informacji, poproś o nie pracownika banku.
  3. Sprawdź opłaty za duplikat: Niektóre banki mogą pobierać dodatkowe opłaty za wydanie kopii umowy kredytowej, ale koszty te mogą się różnić w zależności od indywidualnych przypadków. Pamiętaj, że czasami można uniknąć opłat, jeśli wystarczy Ci skan systemowy dokumentu zamiast oficjalnego duplikatu.
  4. Porozmawiaj z bankiem o terminie odbioru duplikatu: W zależności od tego, czy bank posiada oryginał umowy w oddziale, czy musi go uzyskać z archiwum, termin odbioru duplikatu może się różnić.
  5. Sprawdź, czy duplikat jest konieczny: W niektórych przypadkach, np. przy reklamacjach, kopia umowy kredytowej może być wystarczająca. Jeśli jednak planujesz użyć dokumentu w postępowaniu sądowym, konieczny będzie oficjalny duplikat.
  6. Nie obawiaj się o odmowę wydania duplikatu: Bank jest zobowiązany wydać duplikat umowy kredytowej, zwłaszcza jeśli spłacasz kredyt lub niedawno go zaciągnąłeś. Odmowa może wystąpić tylko w określonych przypadkach, takich jak spłata całkowita kredytu, koniec okresu obowiązywania umowy czy upłynięcie 5-letniego okresu archiwizowania umowy.

Podążając za tymi krokami, będziesz w stanie poprosić o duplikat umowy kredytowej bez żadnych problemów i uniknąć niepotrzebnych opłat.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie