Home Edukacja Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu? Sześć czynników, które najbardziej obniżą twoją zdolność kredytową

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu? Sześć czynników, które najbardziej obniżą twoją zdolność kredytową

dodał Anna Wrona

Zdolność kredytowa to kluczowy element, który banki analizują przed udzieleniem kredytu. Przyglądają się oni nie tylko dochodom, ale również wydatkom, okresowi i formie zatrudnienia, a także innym zobowiązaniom. Oto sześć czynników, które mogą obniżyć zdolność kredytową:

  1. Wiek: Banki biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty. Jeśli przekracza on maksymalną wartość ustaloną przez bank, czas spłaty może zostać skrócony, co zwiększy wysokość miesięcznych rat.
  2. Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej: Banki preferują klientów z umowami o pracę na czas nieokreślony, co może utrudnić uzyskanie kredytu osobom z umowami zlecenia czy umowy o dzieło.
  3. Koszt utrzymania gospodarstwa domowego: Im wyższe są miesięczne wydatki, tym niższa jest zdolność kredytowa. Rodziny wieloosobowe mogą otrzymać kredyt na niższą kwotę niż wnioskowana.
  4. Zbyt duże obciążenie innymi kredytami: Jeśli obecne zobowiązania finansowe stanowią więcej niż 50% miesięcznych zarobków, bank może odmówić udzielenia kolejnego kredytu.
  5. Spłata w ratach malejących: Choć są korzystniejsze dla kredytobiorcy, początkowe raty są wyższe niż w przypadku rat równych, co może obniżyć zdolność kredytową.
  6. Karta kredytowa: Banki uwzględniają limit kredytowy na karcie przy ocenie zdolności kredytowej, nawet jeśli karta nie jest używana na co dzień.

Aby poprawić zdolność kredytową, warto przemyśleć rezygnację z niepotrzebnych produktów finansowych, takich jak karty kredytowe czy kredyty odnawialne. Ważne jest także spłacenie istniejących zobowiązań lub ich konsolidacja. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto również sprawdzić, jakie wydatki można obniżyć. Doradca kredytowy może pomóc dobrać ofertę najbardziej dopasowaną do indywidualnych możliwości.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie