Home Wiadomości Inflacyjne manewry NBP – czy szybkie obniżki stóp procentowych stają się mniej prawdopodobne?

Inflacyjne manewry NBP – czy szybkie obniżki stóp procentowych stają się mniej prawdopodobne?

dodał Bankingo

Narodowy Bank Polski (NBP) nie dostarcza nowych powodów do szybkiego obniżenia stóp procentowych dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Najświeższa prognoza inflacyjna przedstawia sytuację bardziej krytycznie niż marcowe prognozy. O ile wcześniej NBP przewidywał, że inflacja za dwa lata, w 2025 roku, będzie wynosić od 2 do 5%, to teraz przewiduje, że będzie w przedziale od 2,1% do 5,1%.

Minimalne zmiany, ale z kluczowymi konsekwencjami

Na pierwszy rzut oka zmiana może wydawać się niewielka, jednak ma istotne znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że celem inflacyjnym w Polsce jest 2,5%. Wcześniej mogliśmy argumentować, że przewidywana inflacja za dwa lata mieściła się w dopuszczalnych granicach odchyleń od tego celu o 1 punkt procentowy. Obecne prognozy, niestety, takiego argumentu już nie wspierają.

Podczas ostatnich tygodni prezes NBP Adam Glapiński podkreślał, że dla możliwości obniżenia stóp procentowych, musimy zaobserwować spadek inflacji poniżej 10%, co prawdopodobnie zdarzy się na przełomie sierpnia i września. Poza tym musimy mieć pewność, że spadek inflacji jest trwały. Nowa projekcja inflacji, niestety, nie dostarcza takiej pewności.

NBP teraz prognozuje, że inflacja średnioroczna w 2023 roku osiągnie poziom 11,9%, a w przyszłym roku spadnie do 5,25%. Zgodnie z poprzednimi prognozami z marca, inflacja w tym roku wyniosłaby 11,85%, a w przyszłym 5,7%.

Stopy procentowe i perspektywy gospodarcze

W odniesieniu do prognoz dotyczących PKB, NBP przewiduje, że PKB Polski wzrośnie odpowiednio o 0,55% w tym roku, 2,35% w przyszłym i 3,25% w 2025 roku. Szczegóły, w tym podział na poszczególne kwartały, zostaną podane w poniedziałek o 9:00. Informacje, które znamy do tej pory, pochodzą z komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z przewidywaniami, Rada na zakończonym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych.

Pomimo to, znacząca grupa ekonomistów uważa, że RPP obniży stopy procentowe w tym roku, choć prawdopodobnie dopiero po listopadowej prognozie inflacyjnej, czyli na sam koniec roku. Te przewidywania musimy jednak traktować z ostrożnością, patrząc na najnowsze prognozy inflacyjne.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie