Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Finanse Jak unieważnić umowę o kredyt we frankach w prostych krokach

Jak unieważnić umowę o kredyt we frankach w prostych krokach

dodał Bankingo

Na początek warto wiedzieć, że nie każda umowa frankowa jest wadliwa. Choć powszechnie uważa się, że większość umów zawiera błędne klauzule, to w rzeczywistości nie wszystkie banki stosowały niewłaściwe wzorce umów. Czasami umowy były negocjowane indywidualnie, a wypłaty i spłaty kredytu odbywały się w CHF.

Czy w takiej sytuacji można unieważnić umowę kredytu frankowego? Niekoniecznie. Może się okazać, że proces sądowy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a sąd oddali powództwo. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o procesie skorzystać z pomocy ekspertów z dużym doświadczeniem w sprawach frankowych.

Indywidualna ocena sytuacji

Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Co zatem zrobić na początek? Najlepiej przesłać swoją umowę do darmowej analizy. Wiele kancelarii oferuje bezpłatne porady prawne dla frankowiczów i ocenia wadliwość umów.

Wystarczy wysłać umowę na adres mailowy lub zadzwonić i umówić się na spotkanie. Podczas porady prawnej prawnik oceni, czy umowa nadaje się do podważenia, przedstawi przebieg procesu sądowego, koszty, ryzyka oraz szanse. Prawnik przedstawi również możliwe warianty wynagrodzenia, takie jak niższą kwotę wstępną z wyższą premią po wygranej lub stałą kwotę bez premii.

Usługi prawne w sprawach frankowych są kosztowne – jednak warto z nich skorzystać bo korzyści z unieważnienia kredytu we frankach są gigantyczne. Na początek musisz się jednak liczyć z opłatą za prowadzenie sprawy, która w przypadku średniej wielkości kredytu we frankach wynosi od 6-20 tysięcy złotych, jeśli wybierzesz doświadczoną kancelarię frankową!

Kiedy warto zdecydować się na ugodę z bankiem?

Czasem warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem, szczególnie jeśli nie możesz czekać na zakończenie sporu przez kilka lat. Należy jednak pamiętać, że ugoda jest zazwyczaj mniej korzystna niż unieważnienie umowy, często nawet pięciokrotnie mniej. Ugodę polecamy również klientom, którzy obawiają się o wypłacalność banku w przyszłości, np. w przypadku banku BPH.

Jak unieważnić umowę frankową w prostych krokach

Poniżej przedstawiamy skrótowy proces unieważniania kredytu frankowego:

  1. Znalezienie umowy: Wyślij umowę do prawnika, aby skorzystać z porady prawnej.
  2. Zdobądź oferty: Uzyskaj oferty od różnych kancelarii i podpisz umowę z profesjonalną kancelarią prawną (nie ze spółką z o.o. ani innym podmiotem udającym kancelarię).
  3. Wniosek do banku: Kancelaria przygotuje wniosek do banku o zaświadczenie o historii spłaty kredytu.
  4. Reklamacja: Kancelaria opracuje reklamację.
  5. Pozew: Kancelaria przygotuje pozew o unieważnienie umowy kredytowej i o zwrot pieniędzy.
  6. Analiza odpowiedzi: Kancelaria będzie analizować odpowiedź banku na pozew i składać repliki.
  7. Reprezentacja na rozprawach: Kancelaria będzie reprezentować Cię na rozprawach, podczas przesłuchania świadków i przy przeprowadzaniu dowodu z opinii biegłego.
  8. Przygotowanie do przesłuchania
  9. Wyrok Sądu I instancji.
  10. Apelacja: Możliwość apelacji ze strony banku lub frankowicza.
  11. Postępowanie przed Sądem II instancji.
  12. Rozliczenie nieważnej umowy.
  13. Wykreślenie hipoteki i czynności końcowe.

Unieważnienie umowy frankowej wymaga szeregu skomplikowanych czynności. Pisma procesowe często liczą setki stron, a ekonomiczne wyliczenia przygotowują specjaliści. Przeciętny proces frankowy trwa od 2 do 5 lat, w zależności od lokalizacji. Prowadzenie sprawy zajmuje prawnikowi od 70 do 140 godzin pracy. Każda sytuacja jest inna – kredyt może być indeksowany lub denominowany, mógł być brany na różne cele, a nieruchomość może być wykorzystywana w różny sposób.

Warto również rozważyć, czy z pozwem nie wnieść o wstrzymanie płatności rat na czas trwania procesu. Prawnik doradzi, jakie są konsekwencje takiego wniosku. Obecnie większość sędziów zgadza się na zabezpieczenie w sytuacji spłaconego kapitału.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie