Home Edukacja Ile kosztuje unieważnienie kredytu we frankach w sądzie?

Ile kosztuje unieważnienie kredytu we frankach w sądzie?

dodał Andrzej Kozlowski
Ile kosztuje unieważnienie kredytu we frankach w sądzie?

Sprawa frankowa dotyczy rozpraw sądowych frankowiczów, którzy zdecydowali się pozwać banki frankowe. Większość procesów sądowych wiąże się z opłatami, a więc również w tym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia określonych kosztów. Należy też pamiętać, że całkowity koszt sprawy frankowej wyłoni się dopiero po otrzymaniu wyroku sądowego, a wygrana z bankiem znacznie zminimalizuje wysokość opłat po stronie frankowiczów. Zastanawiasz się ile kosztuje pozew o kredyt frankowy? Z naszego artykułu dowiesz się o poszczególnych kosztach związanych z prowadzeniem sprawy o unieważnienie kredytu frankowego w sądzie.

Sprawa o kredyt frankowy – od czego zacząć?

Frankowicze, którzy zdecydują się na złożenie pozwu do sądku przeciwko bankom, powinni zgromadzić najpierw odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim niezbędna będzie sama umowa kredytowa, podpisana celem zdobycia określonego kapitału sprzed lat.

Trzeba też zwrócić się do banku o zaświadczenie wykazujące całą historię spłaty rat kredytu – od pierwszego przelewu, aż po najnowszą wpłatę. Wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu wiąże się z opłatą – jest to najczęściej maksymalnie 300 zł, zależnie od konkretnego banku. Pozyskanie takiego dokumentu jest jednak kluczowe w sprawie frankowej. Na jej podstawie sąd może ustalić wysokość kwoty, jaką kredytobiorca może odzyskać od banku.

Opłata od pozwu frankowego

Kwotę, jaką należy wnieść, kierując pozew do sądu przeciw bankom, określa ustawa z 2005 roku o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. W myśl artykułu 13a tejże ustawy, kredytobiorca powinien uiścić 1000 zł opłaty za pozew w sprawie frankowej. Dowód wpłaty natomiast trzeba dołączyć do całej dokumentacji, aby postępowanie sądowe w ogóle się zaczęło.

Czy będzie potrzebna opinia biegłego?

Czasami jeszcze sądy w sprawach frankowych powołują biegłego z zakresu finansów czy ekonomii. W tym przypadku należy się liczyć z dodatkową opłatą, która zwykle wynosi do 3000 zł. Jeśli sąd zdecyduje się na włączenie dowodu z opinii biegłego, to trzeba zapłacić zaliczkę na jego poczet, w odgórnie ustalonej wysokości. Jednak takich specjalistów obecnie wzywa się coraz rzadziej do spraw frankowych.

Pomoc prawnika a koszty pełnomocnictwa sądowego

Frankowicze, którzy zdecydują się skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, muszą pamiętać o opłatach skarbowych w sądzie. To kwota o wysokości 17 zł, pozwalająca na ustanowienie swojego pełnomocnika. Na inną kwotę natomiast opiewa wynagrodzenie prawnika, które ustala się już indywidualnie z wybraną kancelarią frankową. Wynagrodzenie kancelarii ustala się zależnie od wartości przedmiotu sporu – wyliczając z niej niewielki procent. Na przykład, jeśli wartość przedmiotu spory wynosi do 200 000 zł, to wynagrodzenie prawnika zazwyczaj wyniesie ok. kilka tysięcy złotych. Natomiast przechodząc do II instancji, pełnomocnikowi płaci się najczęściej ok. 75% pierwotnie ustalonego wynagrodzenia.

Ile może wynieść pozew o kredyt frankowy w 2023 roku?

Licząc najdroższą wersję, całkowity koszt procesu dotyczącego sprawy frankowej może wynieść minimum kilka tysięcy – jest to jednak koszt w przegranej sprawie. Tymczasem niemal 100 % procesów wytoczonych bankom zakończyło się zwycięstwem kredytobiorców. W przypadku wygranej banki muszą zwrócić wszelkie koszty postępowania sądowego frankowiczom, a ich jedynym kosztem zostaje wkład zainwestowany w dobrego prawnika frankowego.

Jak wybrać kancelarię frankową i czy trzeba zatrudnić prawnika?

Dobrą kancelarię frankową można znaleźć w całym kraju, ponieważ dla wielu osób nie ma znaczenia miejsce składania pozwu. Co ważne, czasem rozważyć też kancelarie mniej komercyjne, które mają więcej czasu dla klienta, by podejść do niego indywidualnie i poświęcić mu całą swoją uwagę. Informacje o tym czym się kierować wybierając Kancelarie Frankowe znajdziesz w tym artykule Dobre kancelarie od kredytów we frankach i porównywarki kancelarii frankowych

Wielu frankowiczów też zastanawia kwestia, czy w ogóle wynająć prawnika frankowego. Nie jest to obowiązkowe, natomiast w większości przypadków okazuje się pomocą kluczową dla wygrania sprawy. Dobry prawnik poprowadzi przez całą procedurę sądową, najlepiej dbając o dokumentację. Począwszy od ukształtowania pozwu, po niezbite argumenty przed sądem – pomoże wywalczyć wygraną, by każdy mógł odzyskać pewność finansową.

Pozew do sądu frankowego czy ugoda z bankiem – co wybrać?

Eksperci analizujący przebieg ugody oraz sami frankowicze potwierdzają niemal jednogłośnie – ugoda jest prawie niczym w porównaniu z tym, co można uzyskać na drodze sądowej. Dobrze poprowadzona rozprawa pozwoli na zwycięstwo nad bankiem frankowym i odzyskanie swoich pieniędzy wraz z odsetkami.

Tymczasem ugody to kolejne umowy nie wpływające znacząco na sytuację frankowiczów, którzy prawdopodobnie nadal pozostaną ze sporym długiem. Natomiast sądy są niezwykle przychylne kredytobiorcom, szczególnie po rozwianiu wielu wątpliwości przez TSUE, w zakresie rozstrzygania tego typu sporów. Dlatego miażdżąca ilość spraw frankowych kończy się wygraną konsumentów i związanymi z tym korzyściami. Co wówczas można zyskać?

Ile trwa sprawa frankowa i co daje konsumentom jej wygrana?

Procesy z inicjatywy frankowiczów trwają coraz krócej, ponieważ sądy stają się coraz bardziej doświadczone w tych sprawach, a TSUE tylko potwierdza to, co słusznie uznali polscy sędziowie. Do tego dochodzi sprawne i profesjonalne działanie kancelarii frankowej, która dokłada swoją cegłę do wygranej.

Dzięki temu otrzymanie już prawomocnego wyroku możliwe jest w czasie krótszym, niż dwa lata – w tym licząc czas trwania apelacji, ponieważ banki zwykle łatwo nie odpuszczają. Mimo to, takie odwołania zwykle są szybko oddalane, utrzymując w mocy wyrok I instancji.

Co natomiast daje wygrana kredytobiorców w sądzie? Zyskują oni na kilku płaszczyznach, zależnie od tematu powództwa:

  • Odfrankowienie swojej umowy kredytowej – banki do kredytu we frankach naliczały odsetki zależne od kursu CHF, zamiast w stabilny sposób według złotówki. Dzięki wygranej można „cofnąć czas” do chwili ustalania tych rat z odsetkami i naliczyć je zgodnie z obowiązującym prawem. Wtedy okazuje się, że dług frankowiczów gwałtownie maleje, ponieważ przez takie działania banków, kredytobiorcy mieli dużą nadpłatę. Niektórzy nawet dzięki temu dowiadują się, że kredyt został spłacony i jeszcze należy im się zwrot nadpłaty od banku.
  • Całkowite unieważnienie umowy frankowej – kiedy o to właśnie wnioskował kredytobiorca, to po wygranej jego umowa z bankiem przestaje istnieć, z uwagi na zawarte w niej klauzule niedozwolone. Dzięki temu bank musi oddać konsumentowi całą otrzymaną dotychczas kwotę, wraz z odsetkami i innymi opłatami, a potem domagać się dopiero swojego kapitału od frankowicza – bez żadnych odsetek i dodatkowych opłat.
  • Zwrot poniesionych przez siebie opłat sądowych – zostają przerzucone na stronę przegranego banku.
  • Możliwość wykreślenia z księgi wieczystej banku nieruchomości, która wpisana była do umowy frankowej.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie