Home Wiadomości Komisja Europejska potępia jednostronne działania Polski i Węgier w zakresie handlu zbożem z Ukrainy

Komisja Europejska potępia jednostronne działania Polski i Węgier w zakresie handlu zbożem z Ukrainy

dodał Bankingo

Unilateralne działania w handlu ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej są nieakceptowalne – oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej w niedzielę, po tym jak Polska i Węgry ogłosiły zakaz importu zboża i innych produktów spożywczych z Ukrainy w celu ochrony lokalnego sektora rolnego.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i zablokowania niektórych portów Morza Czarnego, duża ilość tańszego od unijnego zboża z Ukrainy utknęła w państwach Europy Środkowej z powodu problemów logistycznych, co wpłynęło na ceny i sprzedaż dla lokalnych rolników.

Problem stał się politycznym dylematem dla rządzącej w Polsce nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w roku wyborczym, ponieważ rozgniewał on mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie poparcie dla PiS zwykle jest wysokie.

„Jesteśmy świadomi ogłoszeń Polski i Węgier dotyczących zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy” – powiedział rzecznik w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „W tym kontekście ważne jest podkreślenie, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE i dlatego jednostronne działania są nieakceptowalne.”

„W tak trudnych czasach kluczowe jest koordynowanie i uzgadnianie wszystkich decyzji w ramach UE” – dodano w oświadczeniu.

Zakaz w Polsce, który wszedł w życie w sobotę wieczorem, będzie dotyczył również tranzytu tych produktów przez kraj – powiedział w niedzielę minister rozwoju i technologii.

„Zakaz jest pełny, włączając zakaz tranzytu przez Polskę” – napisał Waldemar Buda na Twitterze, dodając, że będą prowadzone rozmowy z ukraińską stroną w celu stworzenia systemu, który zapewni, że towary będą jedynie przejeżdżać przez Polskę, a nie trafiać na lokalny rynek.

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy stwierdziło w sobotę, że polski zakaz jest sprzeczny z istniejącymi dwustronnymi porozumieniami dotyczącymi eksportu i wezwało do rozmów mających na celu rozwiązanie problemu.

Ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform poinformowała, że ministrowie Ukrainy i Polski mają się spotkać w poniedziałek w Polsce, a głównym tematem rozmów będzie kwestia tranzytu.

Minister rolnictwa Polski, Robert Telus, został zacytowany w niedzielę z informacją, że zakaz jest konieczny, aby „otworzyć oczy UE na fakt, że potrzebne są dalsze decyzje, które pozwolą na wprowadzenie produktów z Ukrainy do głębi Europy, a nie tylko do Polski”.

Ukraina eksportuje większość swoich produktów rolnych, zwłaszcza zboża, przez swoje porty nad Morzem Czarnym, które zostały odblokowane w lipcu zgodnie z porozumieniem między Ukrainą, Turcją, Rosją i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Około 3 milionów ton zboża opuszczało Ukrainę co miesiąc dzięki korytarzowi zbożowemu Morza Czarnego, podczas gdy jedynie do 200 000 ton trafia do europejskich portów przez terytorium Polski – poinformowało ukraińskie ministerstwo.

Ukraiński minister rolnictwa, Mykola Solsky, powiedział w weekend, że od 500 000 do 700 000 ton różnych produktów rolnych przekracza granicę polską co miesiąc, w tym zboże, olej roślinny, cukier, jaja, mięso i inne produkty.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie