Home Wiadomości Idą złe czasy dla Frankowiczów! Będą dalsze podwyżki stóp procentowych?

Idą złe czasy dla Frankowiczów! Będą dalsze podwyżki stóp procentowych?

dodał Anna Wrona

Kredytobiorcy we frankach szwajcarskich (tzw. frankowicze) mogą być zaniepokojeni rosnącymi stopami procentowymi w Szwajcarii, które mogą wpłynąć na wysokość rat kredytów w tej walucie. Podwyżki stóp procentowych są wynikiem walki z inflacją prowadzonej przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Wiceprezes SNB, Martin Schlegel, niedawno odniósł się do możliwości dalszych podwyżek, co oznacza złe wieści dla polskich frankowiczów.

Mimo że inflacja w Szwajcarii jest na niższym poziomie niż w Polsce, Szwajcarski Bank Narodowy stara się utrzymać ją na poziomie 0-2%. W ostatnich miesiącach inflacja w Szwajcarii utrzymywała się powyżej tego zakresu, co wpłynęło na decyzję SNB o podwyżkach stóp procentowych. W wyniku czterech ostatnich spotkań szwajcarskiej rady polityki pieniężnej, stopy procentowe wzrosły do 1,5% – najwyższego poziomu od 2008 roku.

Wyższe stopy procentowe oznaczają większe obciążenia dla kredytobiorców, a w przypadku frankowiczów, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ zależy ona również od kursu szwajcarskiej waluty. Kredytobiorcy we frankach szwajcarskich muszą uwzględnić wskaźnik SARON CHF 3M, który w połowie 2022 roku był ujemny.

Wskaźnik SARON CHF 3M wynosi obecnie 1,0810%, co oznacza złe wieści dla frankowiczów. Wzrost rat będzie zależał nie tylko od poziomu wzrostu stóp procentowych, ale także od pozostałego okresu kredytowania oraz kwoty pozostającej do spłaty.

Dla przykładu, dla kredytobiorców, którzy mają jeszcze 15 lat spłaty kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych, podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych może oznaczać zwiększenie raty o kilkadziesiąt złotych, maksymalnie około 70 złotych.

Czy można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii? Wiceprezes Schlegel stwierdził: „Stabilność cen ma najwyższy priorytet. Choć spodziewamy się spadku inflacji, jest zbyt wcześnie, by wszystko było jasne”. To oznacza, że frankowicze powinni być przygotowani na potencjalne kolejne zmiany stóp procentowych w Szwajcarii w przyszłości.

Podsumowując, kredytobiorcy we frankach szwajcarskich powinni śledzić bieżące wydarzenia gospodarcze w Szwajcarii, zwłaszcza te związane z inflacją i polityką monetarną prowadzoną przez Szwajcarski Bank Narodowy. Wyższe stopy procentowe wpłyną na obciążenie kredytowe, a w przypadku kredytobiorców we frankach, sytuacja jest jeszcze bardziej nieprzewidywalna z powodu zmieniającego się kursu walutowego.

Eksperci zalecają kredytobiorcom we frankach szwajcarskich, aby bacznie obserwowali sytuację na rynku i ewentualnie skonsultowali się z prawnikami, aby rozważyć możliwość pozwania banku o unieważnienie kredytu we frankach. Jednakże każdy przypadek jest inny, a decyzja o dalszych krokach powinna być podejmowana indywidualnie, z uwzględnieniem własnej sytuacji finansowej.

Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji, ważne jest, aby frankowicze byli świadomi potencjalnych zagrożeń związanych ze zmiennymi stopami procentowymi w Szwajcarii, a także możliwości dostosowania swojej strategii spłaty.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie