Home Wiadomości Banki w Polsce zmagają się z rosnącym ryzykiem prawnym kredytów hipotecznych

Banki w Polsce zmagają się z rosnącym ryzykiem prawnym kredytów hipotecznych

dodał Anna Wrona

Sektor bankowy w Polsce stoi przed wyzwaniami związanymi z rosnącym ryzykiem prawnym związanym z kredytami hipotecznymi, zarówno walutowymi, jak i złotowymi. Tadeusz Białek, nowo mianowany prezes Związku Banków Polskich, wyraził swoje obawy w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Jednym z kluczowych zagrożeń może być potencjalny niekorzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Taki wyrok mógłby pociągnąć za sobą ogromne koszty dla sektora bankowego.

Ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich powoduje konieczność tworzenia wysokich rezerw w bilansach banków. Białek zwraca uwagę na trudności, z jakimi banki muszą się zmierzyć w związku z rosnącą liczbą regulacji prawnych na szczeblu krajowym i unijnym.

Wśród problemów, z którymi zmaga się sektor bankowy, znajduje się także kwestia legalności wskaźnika WIBOR w hipotecznych kredytach złotowych. Niektóre kancelarie prawne próbują zachęcić kredytobiorców złotowych do składania pozwów, obiecując im „darmowy kredyt”. Prezes Związku Banków Polskich uważa, że takie praktyki są patologiczne i zdecydowanie im przeciwdziała.

Tadeusz Białek podkreśla, że zarówno analizy Związku Banków Polskich, jak i regulatorów rynku, Komisji Nadzoru Finansowego, NBP, Ministerstwa Finansów i innych instytucji, potwierdzają brak podstaw do podważania legalności wskaźnika WIBOR w hipotecznych kredytach złotowych. Prezes ZBP wyraźnie deklaruje, że sektor bankowy będzie przeciwstawiać się wszelkim próbom kwestionowania hipotek złotowych.

W świetle tych informacji, polski sektor bankowy musi zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą rosnące ryzyko prawne i rozwijające się regulacje. Władze bankowe i instytucje finansowe będą musiały monitorować i dostosowywać się do zmian na bieżąco, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla sektora.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie