Home Wiadomości Frankowicze znów pozywają z pełną siłą

Frankowicze znów pozywają z pełną siłą

dodał Bankingo

W pierwszym kwartale 2023 roku, polskie banki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie doświadczyły ponownego przyspieszenia w liczbie pozwów dotyczących kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich. Ostatecznie, instytucje te znalazły się w środku 83 tysięcy indywidualnych sporów.

Ten artykuł analizuje te trendy, zwracając szczególną uwagę na najważniejsze instytucje bankowe i jak poradziły sobie z tym przypływem spraw.

Zmiana w Top Trzech Banków Najczęściej Pozywanych

Na przestrzeni ostatnich lat, pierwsze trzy miejsca wśród banków najczęściej pozywanych przez klientów utrzymywały się bez większych zmian. PKO BP nadal znajduje się na czele, z 22,1 tysiąca spraw na swoim koncie.

Jednakże, pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł niespodziankę. Drugie miejsce, które dotychczas należało do mBank, zostało przejęte przez Bank Millennium. Millennium obecnie jest stroną w 19,1 tysiąca pozwów, podczas gdy mBank w 18,8 tysiąca. Ta zmiana była przewidywana na koniec 2022 roku, ale ostatecznie zrealizowała się już na początku 2023 roku.

Poważny Przyrost Dynamiki: Powrót do Dwucyfrowych Wartości

Przegląd tempa napływu nowych spraw pokazuje, że większość „frankowych” banków doświadcza odżywienia. Liderem pod względem tempa przyrostu liczby spraw jest Bank Pekao, gdzie wskaźnik ten osiągnął poziom 19,4 proc. Po nim, na kolejnych miejscach znalazły się BNP Paribas Bank i PKO BP. mBank, który przez kilka kwartałów z rzędu odnotowywał jednocyfrowe zmiany, zamknął stawkę.

Co Przyniesie Przyszłość?

Już w połowie czerwca, poznamy kolejne stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące zasadności roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz zasad ustanawiania zabezpieczenia na czas sporu sądowego.

Chociaż przedstawiciele sektora bankowego sugerują, że korzystne dla konsumentów rozstrzygnięcia nie spowodują wzrostu liczby spraw sądowych, to kolejne kwartały mogą zweryfikować te przewidywania. Ujednolicenie podejścia sądów do umów uznanych za niewiążące może zachęcić kredytobiorców, którzy do tej pory wahali się między zawarciem ugody a wejściem na sądową ścieżkę.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie