Home Wiadomości Frankowicze obniżają JUŻ swoje raty do 0 zł czy banki będą przez to bankrutować?

Frankowicze obniżają JUŻ swoje raty do 0 zł czy banki będą przez to bankrutować?

dodał Bankingo

9,500 orzeczeń w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego, które zapadły w 2022, aż około 97% procent z nich, zakończyło się korzystnie dla osób składających pozwy przeciwko bankom. Jak wygląda sytuacja frankowiczów w drugiej połowie 2023 roku? Co przyniósł wyrok TSUE z 15 czerwca? Jak wygląda kondycja banków w ostatnich lat i jakie są prognozy na 2023 rok?

Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023! Jakie są korzyści dla kredytobiorców? 

15 czerwca 2023 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej „TSUE” opowiedział się po stronie konsumentów. Wynikiem wyroku jest to, że banki nie mają prawa dochodzić do korzystania z kapitału kredytobiorców.

Drugą sprawą było odniesienie się do oddalania przez banki zabezpieczenia powództwa konsumentów. Od teraz banki nie mają prawa oddalać takowych wniosków, jeżeli zostanie ustalona nieważność umowy, a zabezpieczenie jest konieczne dla zachowania skuteczności orzeczenia. Wyroki TSUE okazały się również korzystne dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł również, że w wypadku uznania, umowa kredytu hipotecznego CHF jest całkowicie nieważna!

Wynika to z faktu, że nie może obowiązywać po usunięciu z niej nieuczciwych warunków. To swojego rodzaju sukces frankowiczów, który będzie stanowił duży przełom w sprawach kredytów frankowych. Ostatnie wydarzenia są wyrazem woli przyznania konsumentom ochrony z strony TSUE. Potwierdza to, że dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ochrona konsumentów jest najważniejsza w europejskim prawie. Nie ma możliwości brania pod uwagę interesów banków w momencie, kiedy same dopuściły się naruszeń. Wyroki TSUE są wymierzeniem sprawiedliwości i zmuszeniem banków do poniesienia konsekwencji za nieuczciwie praktyki względem konsumentów.

Jak frankowicze obniżają raty kredytu do 0 zł?

Wraz z obniżką stóp procentowych dla osób spłacających kredyty frankowe, pojawiła się zupełnie nowa okazja dla frankowiczów. To informacja, która ukazała się w ostatnich dniach podczas rady polityki pieniężnej „RPP”, zaskoczyła prognozy ekonomistów.

RPP w wrześniu ogłosiło obniżenie stóp procentowych, aż o 0,75 punktów bazowych.Prognozy ekonomistów bankowych zapowiadały natomiast obniżkę o 0,25 punktów bazowych. Wynikiem tej decyzji, osoby mające raty w złotówkach nieco odetchną w związku z spadkiem raty. Tymczasem, wielu się zastanawia, jakie to będzie miało skutki dla frankowiczów? Trzeba wpierw zwrócić uwagę na istotny fakt.

Wraz z obniżeniem stóp procentowych, mimo braku wyraźnego spadku inflacji, działanie to osłabia polską złotówkę. Natomiast kurs Euro i Franka wystrzelił w ostatnich dniach w górę. Obecnie Frank kursuje w okolicach 4,50 – 5 zł. Ta informacja dla frankowiczów oznacza, że raty wzrosły. Frankowicze jednak mają możliwość obniżyć ratę kredytu i to znacząco.Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku, który polskie sądy stosują już 3 miesiące, dał możliwość frankowiczom obniżenie raty do 0 zł!

Co w praktyce oznacza, że frankowicze obecnie nie muszą się przejmować kursem. Jak to możliwe? Frankowicz w momencie pozwania banku, może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia z względu na prawdopodobne nieuczciwe zapisy w samej umowie. Frankowicz w momencie kiedy pozwie bank, przez cały proces sądowy nie musi nic płacić!

Kondycja finansowa banków?

Czy banki stać, oddawać pieniądze frankowiczą w związku z wyrokiem TSUE? Wynikiem wyroku było również to, że banki nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za bez umowne korzystanie kapitału. Reakcja banków była głośna! Banki zwiastują kryzys i upadki, ale jak to ma sie naprawdę do sprawy? Zaglądając w historie banków i na obecne prognozy ich zarobku w tym roku, można poddać wątpliwości zwiastowane kryzysy, czy upadki.

Prawdę mówiąc sektor bankowy ma się w naprawdę dobrej kondycji. Dane z roku 2021 wskazują iż banki zarobiły 6 miliardów złotych, a w roku następny zarobiły 2 razy większą sumę na czysto! Prognozy na ten rok, również są obiecujące dla sektora bankowego. Według owych prognoz, banki mają zarobić około 22 miliarda złotych! Patrząc zatem na ostatnie lata widać praktycznie dwukrotny przyrost dochodu banków na każdy rok.

Prawdopodobnie gdyby nie TSUE, banki mogły by zarobić jeszcze więcej w najbliższym czasie. Sytuacja sektora bankowego jest bardzo stabilna i ma się w naprawdę dobrej kondycji. Odpowiadając zatem na pytanie, czy banki stać na oddawanie pieniędzy frankowiczom? Tak, zdecydowanie banki nie dotknie kryzys, czy tym bardziej upadek w związku wyroku TSUE. 

Konsekwencje wydanego wyroku TSUE dla banków są jasne. Prognozowane są znaczne wzrosty liczby pozwów kierowanych przez frankowiczów do sądów. Sami kredytobiorcy nie mają jakichkolwiek podstaw, aby pójść na ugodę, czy zwlekać z pozwem. Banki nie będą dochodzić od konsumentów dodatkowych świadczeń, takich jak na przykład wynagrodzenia korzystania z kapitału. W ostatnich miesiącach frankowicze zdecydowanie często wygrywają sprawy, szansa na unieważnienie umowy jest ogromna, a ryzyko z tym związane zostało zniwelowane do zera!

Trybunał orzekł, że dyrektywa konsumencka nie stoi na przeszkodzi dochodzenia do uzyskania rekompensaty od baku. Frankowicze zatem mają okazje na dodatkowe korzyści. W wyniku takowych okoliczności, banki będą zmuszone do zmiany swojej strategii w kwestii propozycji ugodowych. Jak to bankom wyjdzie? Zobaczymy w najbliższym czasie jak decyzje odnośnie strategii wpłyną na sytuacje banków.

Podsumowanie

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej postawił się po stronie konsumenta i wymierzył sprawiedliwość.Banki zostały ukarane z nieuczciwe praktyki względem konsumentów. Frankowicze natomiast dzięki wyrokom TSUE nie muszą płacić rat na czas sprawy przeciwko bankom. Mimo głośnych krzyków banków, że decyzje TSUE doprowadzą do kryzysu, z prognoz i dostępnych informacji nic nie zapowiada kryzysu. Sektor bankowy jest w dobrej kondycji, a to oznacza, że banki są w stanie wypłacać rekompensatę za nie uczciwe praktyki wobec konsumentów. 

Orzeczenie TSUE położyło definitywnie kres bezpodstawnym roszczeniom banków o wynagrodzenia za korzystanie kapitału, formułowanym po ustaleniu nieważności umowy kredytu frankowego. Pewne jest to, że w najbliższym czasie zaobserwujemy znaczący wzrost pozwów kierowanych z strony frankowiczów w stronę banków.

Do sądów w ostatnim czasie masowo wpływały pozwy banków w stronę frankowiczów o zwrot kapitału i wynagrodzenie, za korzystanie z owego kapitału. Dzięki wyrokowi TSUE polskie sądy sprawniej będą oddalać takowe żądanie uznając je oczywiście za bezzasadne. Jak widać sytuacja się odwróciła, a banki będą zobowiązane do wypłacania rekompensaty, a frankowicze na czas procesu, będą wolni od rat. Najbliższych mie będziemy mogli przyjrzeć się szerzej konsekwencjom decyzji TSUE.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie