Home Wiadomości Frankowicze nie przeszkadzają w zarabianiu! Największy bank w Polsce ogłasza rekordowe zyski

Frankowicze nie przeszkadzają w zarabianiu! Największy bank w Polsce ogłasza rekordowe zyski

dodał Bankingo

PKO BP, największy bank w Polsce, ogłosił niezwykle imponujące wyniki finansowe za drugi kwartał. Bank zarobił na czysto aż 587 mln zł, co przekroczyło najśmielsze oczekiwania. W porównaniu do zysku w tym samym okresie poprzedniego roku, który wyniósł 421 mln zł, PKO BP odnotował znaczny wzrost. Te rewelacyjne wyniki jednak mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie trwający spór z frankowiczami.

Spór z frankowiczami wpływa na wyniki banku

PKO BP informuje, że jego klienci złożyli ponad 52 tys. wniosków o mediację umów kredytowych hipotecznych we franku. Liczba nowych wniosków spadła z 1,8 tys. w kwietniu do około 800 w lipcu. Bank zawarł ponad 32 tys. ugód z klientami. Jednak liczba nowych sądowych pozwów w drugim kwartale 2023 r. wyniosła 2,5 tys., co oznacza wzrost o 38 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Łącznie na koniec pierwszego półrocza było ich prawie 25 tys.

W związku z tym sporem, PKO BP utworzył duże rezerwy na potencjalne straty w związku z kredytami hipotecznymi we franku. Koszt ryzyka prawnego tych kredytów wyniósł aż 2,47 mld zł. Bank spodziewa się jednak, że w kolejnych okresach rezerwy nie będą już tak duże. Wiceprezes PKO BP, Piotr Mazur, wskazuje, że utworzenie tych rezerw jest związane z antycypacją sytuacji, ale nie przewiduje się ich takiej skali jak w drugim kwartale.

Ugody z frankowiczami

PKO BP proponuje swoim klientom ugody w związku z kredytami we franku. Ugoda polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w złotych (PLN) oprocentowanym według stawki referencyjnej WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych prowadzonych przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Bank na szeroką skalę proponuje także ugody w odniesieniu do kredytów objętych postępowaniami sądowymi.

Zarówno dla banku, jak i dla klientów, zawarcie ugody jest korzystne. Klienci mogą skonwertować swoje kredyty na złotowe, co może przynieść pewność i stabilność finansową. Bank natomiast może ograniczyć swoje ryzyko i uniknąć kosztownych procesów sądowych. Ugody te stanowią odpowiedź na rosnącą liczbę pozwów sądowych i dają nadzieję na rozwiązanie problemu frankowiczów.

Perspektywy na przyszłość

PKO BP spodziewa się, że w kolejnych okresach rezerwy na portfel kredytów frankowych nie będą już tak duże, jak w drugim kwartale. Bank prognozuje, że koszt ryzyka prawnego związany z kredytami hipotecznymi we franku będzie stopniowo maleć. Jednak sytuacja frankowiczów jest nadal trudna, a banki muszą szukać rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla nich, jak i dla klientów.

Właśnie dlatego PKO BP aktywnie proponuje ugody, które mogą przynieść korzyści obu stronom. Banki starają się znaleźć kompromisowe rozwiązania, które zabezpieczają ich interesy, ale jednocześnie zapewniają klientom stabilność finansową. Przyszłość frankowiczów wciąż jest niepewna, ale istnieją nadzieje na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich stron.

Podsumowanie

PKO BP, największy bank w Polsce, ogłosił rekordowe zyski za drugi kwartał. Mimo trwającego sporu z frankowiczami, bank osiągnął imponujące wyniki finansowe. Liczba wniosków o mediację umów kredytowych hipotecznych we franku oraz liczba sądowych pozwów wciąż rośnie, ale PKO BP aktywnie proponuje ugody, które mogą przynieść korzyści zarówno bankowi, jak i klientom. Perspektywy na przyszłość są obiecujące, a banki szukają kompromisowych rozwiązań, które będą korzystne dla wszystkich stron.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie