Home Prawo Darowizna w najbliższej rodzinie w 2024 roku: Czy powinna być opodatkowana?

Darowizna w najbliższej rodzinie w 2024 roku: Czy powinna być opodatkowana?

dodał Bankingo

Darowizna to akt nieodpłatnego przekazania majątku na rzecz innej osoby. W przypadku darowizny w najbliższej rodzinie, należy wziąć pod uwagę obowiązek podatkowy związany z podatkiem od spadków i darowizn. Jednak, czy darowizna od rodziny powinna być opodatkowana w 2024 roku? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Podatek od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn jest obowiązkowy dla osób, które otrzymują majątek w drodze darowizny, o wartości przekraczającej określone kwoty wolne od podatku. Zgodnie z ustawą, istnieją trzy grupy podatkowe, z różnymi kwotami wolnymi od podatku dla każdej z grup.

  1. Grupa I: Należą do niej małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie itd. Kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 36 120 zł (od 1 lipca 2023 roku).
  2. Grupa II: Obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 27 090 zł (od 1 lipca 2023 roku).
  3. Grupa III: Dotyczy innych nabywców, niezaliczonych do grup I i II. Kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 5 733 zł (od 1 lipca 2023 roku).

Darowizna od rodziców

Czy darowizna od rodziców powinna być opodatkowana w 2024 roku? Odpowiedź zależy od kilku czynników, takich jak wartość darowizny, grupa podatkowa, do której darczyńca należy, oraz spełnienie pewnych formalności.

Jeżeli darowizna od rodziców przekracza kwotę wolną od podatku dla odpowiedniej grupy podatkowej, istnieje obowiązek zapłaty podatku oraz zgłoszenia nabycia majątku do urzędu skarbowego.

Dla osób zaliczonych do grupy I, czyli małżonków, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, ojczyma, macochy itp., kwota wolna od podatku wynosi 36 120 zł. Jeżeli wartość darowizny od rodziców przekroczy tę kwotę, konieczne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

Zgłaszanie darowizny do urzędu skarbowego

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego jest ważnym krokiem w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Warto pamiętać, że zgłoszenie powinno zostać dokonane na druku SD-Z2 i złożone do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, zgłaszanie do urzędu skarbowego nie jest wymagane. Jednak warto pamiętać o dokumentowaniu otrzymanych darowizn, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko przekroczenia limitu w ciągu 5 lat. Przekroczenie limitu w przypadku darowizn wielokrotnych może skutkować obowiązkiem zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego.

Zwolnienie z podatku

Ważne jest zauważenie, że zwolnienie z podatku dla darowizn w najbliższej rodzinie nie jest ograniczone. Nie ma limitu kwotowego dla darowizny zwolnionej z podatku, ani żadnych warunków dotyczących używania lub zbywania darowizny. Darowizna od rodziców może być więc korzystna, zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku otrzymania darowizny przez przedsiębiorcę od najbliższej rodziny, jedynym wymogiem jest sporządzenie dokumentu włączającego środek trwały lub inny składnik majątku do odpowiedniej ewidencji. Nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego od darowizny, jednak w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, konieczne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Darowizna od rodziców w 2024 roku może być opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli przekracza kwotę wolną od podatku dla odpowiedniej grupy podatkowej. W przypadku przekroczenia limitu, konieczne jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Jednakże, istnieje również możliwość zwolnienia z podatku w przypadku darowizny w najbliższej rodzinie.

Zwolnienie to nie jest ograniczone, nie ma limitów kwotowych, ani żadnych warunków dotyczących używania lub zbywania darowizny. Warto zawsze pamiętać o spełnieniu formalności, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z podatkiem od darowizny od rodziców.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie