Home Finanse Czy warto spłacać kredyt hipoteczny CHF przed terminem?

Czy warto spłacać kredyt hipoteczny CHF przed terminem?

dodał Bankingo

Frankowicze zmagający się od lat ze spłatą wysokich rat kredytu frankowego zastanawiają się, jak poradzić sobie z niekorzystną sytuacją. Jedną z opcji wydaje się wcześniejsza spłata kredytu. Czy to jednak odpowiednie rozwiązanie dla kredytobiorcy frankowego?

Analiza wcześniejszej spłaty kredytu

Zasada wcześniejszej spłaty kredytu jest prosta – możemy to zrobić jednorazowo, pokrywając całość zadłużenia, lub poprzez cykliczne nadpłaty. Takie rozwiązanie przynosi korzyści takie jak zmniejszenie raty, możliwość odzyskania części prowizji za udzielenie kredytu (o ile kredyt został zaciągnięty po 22 lipca 2017 r.) czy brak ryzyka wzrostu kosztów kredytu z powodu zmian oprocentowania lub kursu walutowego.

Jednak czy opłaca się nadpłacać kredyt we frankach szwajcarskich? Wydawać by się mogło, że tak, ale jest jeden hak. Aktualny kurs franka szwajcarskiego jest znacznie wyższy niż w momencie, gdy większość kredytobiorców podpisywała umowy kredytowe. W związku z tym, nadpłata kredytu przy obecnym kursie franka szwajcarskiego powiększyłaby zysk banku, a nie kredytobiorcy.

Zalety wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego we frankach

Spłata kredytu frankowego przed terminem przynosi przede wszystkim ulgę psychiczną kredytobiorcy. Kredytobiorca może w końcu uwolnić się od ciężaru niesprawiedliwego kredytu. Dodatkowo, wcześniejsza spłata kredytu może zwiększyć szanse na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań kredytowych.

Ważne zastrzeżenie dotyczące wcześniejszej spłaty

Jeżeli jednak kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu frankowego, warto pamiętać o zastrzeżeniu zwrotu. Zastrzeżenie zwrotu jest oświadczeniem woli i powinno być wyrażone w formie pisemnej najpóźniej w momencie spełnienia nienależnego świadczenia.

Jak efektywnie pozbyć się kredytu we frankach?

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, wydaje się, że najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się kredytu we frankach jest skierowanie sprawy przeciwko bankowi do sądu. Prawnik specjalizujący się w prawie frankowym może pomóc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i poprowadzeniu sprawy. Choć to wymaga czasu i nakładu pracy, korzyści mogą przewyższyć koszty, dając kredytobiorcy szansę na uwolnienie się od kredytu we frankach szwajcarskich.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie