Home Finanse Czy warto podpisać ugodę z bankiem BPH w 2023 roku?

Czy warto podpisać ugodę z bankiem BPH w 2023 roku?

dodał Bankingo

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Jaki jest stosunek banku BPH do frankowiczów?
  2. Dlaczego ze strony banku BPH nie padają propozycje ugód?
  3. Kredytobiorcy pozywają bank BPH
  4. Kredyty we frankach a upadek banku
  5. Jak rozwiązać problem z bankiem?

Jaki jest stosunek banku BPH do frankowiczów?

Po przejęciu przez Alior Bank, Bank BPH wciąż działa jako oddział Alior Banku i oferuje swoje usługi pod marką Alior Banku.

Spór dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich jest dość powszechny w Polsce, a niektóre banki, w tym także Bank BPH, decydują się na brak ugód i podejmują działania prawne przeciwko swoim klientom. W takiej sytuacji klienci muszą bronić swoich praw w sądzie, a liczba takich spraw może być zależna od różnych czynników, takich jak stopień skomplikowania sytuacji prawnej, liczba klientów poszkodowanych przez dany bank, itp.

Ze względu na tzw. klauzule abuzywne, większość umów kredytowych jest unieważniana na rzecz kredytobiorców. Co ważne, w 2021 r. Bank BPH S.A.  przegrał 99% postępowań sądowych I instancji i zanotował 81% prawomocnych porażek.

Dlaczego ze strony banku BPH nie padają propozycje ugód?

Bank uznaje, że nie jest odpowiedzialny za problemy kredytobiorców związane ze zmianami kursu franka szwajcarskiego i uważa, że nie ma podstaw do zaproponowania ugody. Ponadto, każda ugoda wymaga negocjacji i ustalenia konkretnych warunków, a bank twierdzi, iż nie jest w stanie osiągnąć korzystnych warunków dla siebie w przypadku takiej ugody.

BPH S.A. nie dość, że nie chce dojść do porozumienia z klientami, to na dodatek pozywa ich o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Z raportów finansowych grupy GE wynika, że bank odnotowuje gigantyczne straty spowodowane sporami prawnymi z frankowiczami.

Bank toczy wojnę, a frankowicze nie zgadzają się z pozwami od BPH, bo bank nie może mieć roszczeń w stosunku do klienta o bezumowne korzystanie z kapitału, jeśli umowa kredytowa nie została unieważniona na drodze sądowej. 

Kredytobiorcy pozywają bank BPH

Niektórzy kredytobiorcy we frankach szwajcarskich decydują się na podjęcie działań prawnych przeciwko Bankowi BPH. Kredytobiorcy mogą składać pozwy o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej lub o unieważnienie klauzul waloryzacyjnych, które określają sposób przeliczania rat kredytu na złote według kursu franka szwajcarskiego. Mogą także składać pozwy o zwrot nadpłat wynikających z niewłaściwego przeliczania rat kredytu.

Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez sąd, a ostateczna decyzja zależy od okoliczności konkretnej umowy kredytowej oraz interpretacji prawa przez sędziego. Prawdopodobieństwo na pozytywny wynik takiej sprawy jest dosyć spore, dlatego wielu kredytobiorców we frankach szwajcarskich podjęło decyzję i walczy o swoje prawa w sądzie.

Kredytobiorcy we frankach szwajcarskich mają możliwość złożenia pozwu przeciwko Bankowi BPH w każdym momencie, zarówno w trakcie spłacania kredytu, jak i po jego spłacie.

Kredyty we frankach a upadek banku BPH

Sytuacja Banku BPH staje się coraz trudniejsza z powodu przegranych spraw sądowych z frankowiczami. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie działań sądowych przeciwko bankowi z powodu zawierających klauzule abuzywne umów frankowych, które zawarli z GE Money i BPH.

W wyniku sporów z frankowiczami, w 2019 roku Bank BPH poniósł stratę wynoszącą 156 mln zł. Sytuacja ta nasiliła się w 2020 roku, kiedy to bank zanotował straty netto w wysokości 785 mln zł. W sprawozdaniu finansowym GE Money Banku za rok 2021, widoczne są obciążenia wynoszące 800 mln zł, a przewidywane koszty związane z walką z frankowiczami sięgają 3,2 mld zł.

Z tego powodu bank może szybko zacząć tracić środki, które są mu niezbędne do działania. Rozwiązaniem sytuacji byłoby dokapitalizowanie banku przez amerykański koncern, jednak nie wiadomo, jak długo GE Money będzie zgodne na prowadzenie działalności nierentownej w Polsce. Nie można wykluczyć, że upadłość polskiej spółki wpłynęłaby negatywnie na wizerunek GE, jednak taki scenariusz nie jest wykluczony.

Jak rozwiązać problem z bankiem?

Złożenie sprawy do sądu jest najlepszą opcją w walce z Bankiem BPH w sprawie umów frankowych. Prawie 100% wyroków toczy się na korzyść kredytobiorców, co oznacza, że szanse na wygraną są bardzo wysokie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie