Home Edukacja Czy pieniądze w banku są bezpieczne w czasach kryzysu?

Czy pieniądze w banku są bezpieczne w czasach kryzysu?

dodał Bankingo

W obliczu kryzysu gospodarczego, dwucyfrowej inflacji i obecnych zawirowań geopolitycznych, warto zastanowić się, czy bezpieczne jest trzymanie środków na koncie bankowym. Czy lepiej wypłacić gotówkę i schować ją w przysłowiowej skarpecie w domu?

Bezpieczeństwo banków

Pomimo kryzysu gospodarczego, nie ma powodu do obaw o bezpieczeństwo swoich pieniędzy w polskich bankach. Sytuacja finansowa w Polsce jest stabilna, a banki wypłacalne. Ochronę środków na kontach bankowych gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz polskie i unijne prawodawstwo.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) jest instytucją chroniącą pieniądze zgromadzone w bankach oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. BFG gwarantuje każdemu Polakowi wypłatę do równowartości 100 tys. euro dla każdego konta w banku czy spółdzielczej kasie. W przypadku niewypłacalności banku, BFG wypłaci środki w ciągu 7 dni od daty wystąpienia przez daną instytucję bankową z wnioskiem o upadłość.

Ustawa BRRD

Dyrektywa BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive) wprowadzona na terenie Unii Europejskiej to kolejny instrument chroniący środki bankowe Polaków. Władze państwowe mają właściwe narzędzia, aby zapewnić ciągłość kluczowych funkcji banku, przywrócić jego rentowność i utrzymać stabilność finansową. Niestety, w tym celu mogą zostać użyte środki właścicieli kont powyżej gwarantowanych 100 tys. euro.

Jak się zabezpieczyć?

Choć pieniądze są bezpieczne na kontach bankowych, warto nie trzymać zbyt dużych kwot w jednym banku i na jednym koncie. Dywersyfikacja jest kluczem do bezpieczeństwa finansowego.

Inwestowanie zamiast trzymania pieniędzy na koncie

W czasach kryzysu i wysokiej inflacji trzymanie pieniędzy na koncie bankowym nie jest najbardziej opłacalne. Zamiast tego, warto rozważyć inwestowanie w różne instrumenty, takie jak obligacje czy złoto. Dywersyfikacja inwestycji pozwoli zmniejszyć ryzyko strat.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie