Home Prawo Czy można pracować za granicą po zaciągnięciu „Bezpiecznego kredytu”?

Czy można pracować za granicą po zaciągnięciu „Bezpiecznego kredytu”?

dodał Jacek Kabała

Wiele osób zainteresowanych programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” zastanawia się, czy po zaciągnięciu tego kredytu będą mogły wyjechać za granicę i pracować tam na stałe. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie są możliwości pracy za granicą po zaciągnięciu „Bezpiecznego kredytu” oraz jakie są ograniczenia, związane z tym programem.

Jeden z czytelników zapytał, czy po zaciągnięciu „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” na mieszkanie będzie mógł wyjechać do pracy za granicę na pobyt stały. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Warunki zamieszkania przez kredytobiorcę

Według eksperta kredytowego, Jakuba Łapaja z firmy Lendi, w katalogu zdarzeń powodujących odebranie dopłat znajduje się zaprzestanie na okres przynajmniej 12 miesięcy prowadzenia gospodarstwa domowego w kredytowanej nieruchomości. Jednak ten przepis nie dotyczy sytuacji, gdy drugi z kredytobiorców nadal będzie w nim zamieszkiwał. Oznacza to, że jeśli po zaciągnięciu kredytu wyjedziesz za granicę, a Twój małżonek pozostanie w Polsce i będzie prowadzić gospodarstwo domowe, to warunki zamieszkania przez kredytobiorcę nadal będą spełnione.

Należy jednak pamiętać, że „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest przyznawany tylko w polskiej walucie – złotówkach. Osoby, które pracują za granicą i zarabiają w obcej walucie, nie mogą skorzystać z tego programu. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), waluta kredytu musi być tożsama z walutą dochodu. Dlatego jeśli zarabiasz na przykład w euro, nie będziesz mógł otrzymać kredytu w złotówkach. Jeśli chcesz skorzystać z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, musisz najpierw wrócić do Polski i zacząć osiągać dochody w złotówkach.

Ograniczenia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Warto również pamiętać o innych ograniczeniach, związanych z programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Przede wszystkim istnieje limit wieku – można skorzystać z tego programu jedynie do ukończenia 45. roku życia. Ponadto, maksymalny wkład własny nie może przekraczać 200 tysięcy złotych. Ograniczenia dotyczą także kwoty kredytu – maksymalne finansowanie dla singla wynosi 500 tysięcy złotych, a dla par – 600 tysięcy złotych. Kredytobiorca nie może również posiadać żadnej innej nieruchomości.

Mimo tych ograniczeń, „Bezpieczny kredyt 2 proc.” oferuje preferencyjne warunki finansowania. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego wynosi różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu według stopy 2 proc. Ta dopłata przysługuje przez 10 lat.

Banki udzielające „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Obecnie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” udzielany jest przez kilka banków w Polsce. Oto lista niektórych z nich:

 1. Alior Bank
 2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 3. Bank Ochrony Środowiska
 4. Bank Pekao
 5. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 6. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 7. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 8. PKO Bank Polski
 9. SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 10. VeloBank
 11. Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Zaciągnięcie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” nie wyklucza możliwości pracy za granicą, o ile drugi z kredytobiorców nadal będzie zamieszkiwał w kredytowanej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że ten program jest dostępny tylko dla osób zarabiających w polskiej walucie. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu i wyjeździe za granicę zalecamy skonsultowanie się z bankiem udzielającym kredytu oraz dokładne zapoznanie się z warunkami programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie