Sektor bankowy w Polsce stoi przed wyzwaniami związanymi z rosnącym ryzykiem prawnym związanym z kredytami hipotecznymi, zarówno walutowymi, jak i złotowymi. Tadeusz Białek, nowo mianowany prezes Związku Banków Polskich, wyraził swoje obawy w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Jednym z kluczowych zagrożeń może być potencjalny niekorzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Taki wyrok mógłby pociągnąć za sobą ogromne koszty dla sektora bankowego.
Ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich powoduje konieczność tworzenia wysokich rezerw w bilansach banków. Białek zwraca uwagę na trudności, z jakimi banki muszą się zmierzyć w związku z rosnącą liczbą regulacji prawnych na szczeblu krajowym i unijnym.
Wśród problemów, z którymi zmaga się sektor bankowy, znajduje się także kwestia legalności wskaźnika WIBOR w hipotecznych kredytach złotowych. Niektóre kancelarie prawne próbują zachęcić kredytobiorców złotowych do składania pozwów, obiecując im „darmowy kredyt”. Prezes Związku Banków Polskich uważa, że takie praktyki są patologiczne i zdecydowanie im przeciwdziała.
Tadeusz Białek podkreśla, że zarówno analizy Związku Banków Polskich, jak i regulatorów rynku, Komisji Nadzoru Finansowego, NBP, Ministerstwa Finansów i innych instytucji, potwierdzają brak podstaw do podważania legalności wskaźnika WIBOR w hipotecznych kredytach złotowych. Prezes ZBP wyraźnie deklaruje, że sektor bankowy będzie przeciwstawiać się wszelkim próbom kwestionowania hipotek złotowych.
W świetle tych informacji, polski sektor bankowy musi zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą rosnące ryzyko prawne i rozwijające się regulacje. Władze bankowe i instytucje finansowe będą musiały monitorować i dostosowywać się do zmian na bieżąco, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla sektora.