Home Wiadomości Banki na Ukrainie w obliczu kryzysu wojennego

Banki na Ukrainie w obliczu kryzysu wojennego

dodał Bankingo

Gdy Rosja rozpoczęła inwazję 24 lutego 2022 roku, Gerhard Boesch, szef największego banku na Ukrainie, PrivatBank, miał pesymistyczne oczekiwania na najbliższą przyszłość. Spodziewał się zniszczenia wielu oddziałów, przerw w dostawie prądu, cyberataków uszkadzających systemy płatnicze, a nawet bankructw klientów. Jednak zamiast tego, PrivatBank zarobił w ostatnim roku tyle, ile w 2021. Banki na Ukrainie są teraz pełne płynności, ale nowe kredyty niemalże całkowicie zanikły.

Stabilność systemu bankowego Ukrainy

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zasługuje na uznanie za przygotowania przed wojną i działania po jej rozpoczęciu. Panika została uniknięta dzięki wzmocnieniu banków przez NBU. Na początku wojny, NBU wprowadził surowe kontrole kapitału i limity na codzienne wypłaty. W wyniku tych działań banki są teraz pełne płynności.

Jednak pomimo obecnej stabilności, sektor bankowy Ukrainy zmaga się z poważnym problemem – nowe kredyty niemalże całkowicie zanikły. Portfel kredytów banków do firm spadł o 1% od początku wojny, natomiast kredyty dla osób fizycznych o 15%. Dodatkowo, ukraińskie banki muszą zmierzyć się z ogromną ilością niewypłacalnych kredytów.

Przyszłość banków Ukrainy

Pomimo silnej rentowności i płynności, zdolność ukraińskich banków do wspierania narodowej odbudowy jest hamowana przez ogromną ilość niewypłacalnych kredytów. NBU planuje przegląd aktywów sektora bankowego w nadchodzących miesiącach, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował, że wcześniejsze plany prywatyzacji banków państwowych zostaną odłożone w czasie, dopóki trwa wojna.

Fakt, że banki Ukrainy nie tylko wciąż istnieją, ale także prosperują, jest sam w sobie osiągnięciem. Jednak ich niezwykłe połączenie solidnej rentowności, silnego finansowania i olbrzymiej ilości złych kredytów nie może trwać na dłuższą metę. Prawdziwa normalność nadejdzie tylko wtedy, gdy sektor będzie w stanie wykorzystać swoją zdolność kredytową

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie