Home Wiadomości Alarmujące sygnały z rynku bankowego: Kolejny Bank boryka się z problemami

Alarmujące sygnały z rynku bankowego: Kolejny Bank boryka się z problemami

dodał Bankingo

Akcje PacWest Bancorp regionalnego banku w USA gwałtownie spadły w czwartek, powodując obawy o rozszerzający się kryzys finansowy. Bank z Los Angeles potwierdził, że rozważa różne opcje strategiczne, takie jak ewentualna sprzedaż czy pozyskanie kapitału.

W wyniku tych informacji, wartość akcji PacWest spadła o ponad 40% do rekordowo niskiego poziomu. Wraz z nim, spadły również akcje innych regionalnych banków, takich jak Western Alliance. Ten ostatni zaprzeczył doniesieniom o możliwości sprzedaży części lub całości swojego biznesu, jednak jego akcje straciły prawie 35% wartości.

Kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku Silicon Valley Bank w marcu. Od tego czasu upadło już kilka innych banków, m.in. First Republic Bank, który został przejęty przez JPMorgan Chase & Co w poniedziałek. W związku z tym, rynki obawiają się dalszego załamania wartości akcji regionalnych banków.

Na tle tego kryzysu, urzędnicy na szczeblu federalnym i stanowym badają możliwość manipulacji rynkowej, która może być przyczyną gwałtownych ruchów cen akcji banków. Niepewność ta sprawia, że inwestorzy są niepewni co do wartości poszczególnych banków i ich rzeczywistej sytuacji finansowej.

Najbardziej dotknięte spadkami były banki, które w pierwszym kwartale zgłosiły znaczne spadki depozytów. Analitycy uważają jednak, że obecna wyprzedaż jest przesadzona. PacWest Bancorp poinformował o stracie 1,1 miliarda dolarów przypisanej akcjonariuszom za pierwszy kwartał tego roku.

W obliczu rosnącego napięcia w sektorze regionalnych banków, First Horizon Corp oraz Toronto-Dominion Bank Group  ogłosiły w czwartek, że zdecydowały o zakończeniu procesu fuzji o wartości 13,4 miliarda dolarów z powodu niepewności związanej z uzyskaniem zgód regulacyjnych.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell, zapewnił we środę, że system bankowy pozostaje odporny, mimo występujących napięć. Dodał także, że depozyty bankowe ustabilizowały się. Pomimo tego, eksperci z Citigroup ostrzegają, że ryzyko chaotycznego odpływu depozytów z regionalnych banków nie może być całkowicie wyeliminowane.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie