Strona główna » Jest data wydania wyroku przez TSUE w sprawie o wynagrodzenia za korzystanie z kapitału C-520/21

Jest data wydania wyroku przez TSUE w sprawie o wynagrodzenia za korzystanie z kapitału C-520/21

dodał Bankingo
Opinia rzecznika TSUE

Już 15 czerwca o godzinie 9:30 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wyrok w sprawie C-520/21 dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez banki. Sprawa dotyczy kwestii, czy bank może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona z powodu nieuczciwych klauzul.

Wcześniej Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w której stwierdził, że bank nie może czerpać korzyści z unieważnionej umowy, ale to nie wyklucza możliwości roszczenia konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy – czyli rat – uzyskanych przez bank.

Opinia Rzecznika Generalnego nie ma charakteru wiążącego ani dla sędziów Trybunału, ani dla sądów krajowych. Stanowi ona jedynie wsparcie dla sędziów Trybunału i punkt wyjścia do wewnętrznej dyskusji na temat ostatecznego kształtu wyroku. Niemniej jednak, warto zauważyć, że w około 90% przypadków TSUE orzeka zgodnie z opinią Rzecznika Generalnego.

Rzecznik Generalny podkreślił również, że banki, jako podmioty utworzone na podstawie prawa, są zobowiązane prowadzić swoje sprawy w sposób zapewniający przestrzeganie wszystkich jego przepisów.

Decyzja TSUE w tej sprawie będzie miała wpływ na relacje między bankami a konsumentami w kontekście wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Wszystkie strony z niecierpliwością czekają na wyrok, który może być przełomowy dla wielu podobnych przypadków.

Ostateczna decyzja TSUE zostanie ogłoszona 15 czerwca o godzinie 9:30. Czy bankowi należy się wynagrodzenie? Czy konsumentowi prawo UE nie zabrania otrzymania wynagrodzenia? Czy TSUE wyda wyrok zgodny z opinią Rzecznika Generalnego? Na te pytania poznamy odpowiedź wkrótce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2023 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie