Od kilku lat słyszymy o tak zwanym problemie frankowiczów – osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Wiele z nich musiało zmierzyć się z poważnymi trudnościami finansowymi, kiedy kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrósł. Okazało się również, że w umowach frankowiczów jest wiele niedozwolonych zapisów i można je podważyć i unieważnić w sądzie. Banki zaczęły przegrywać z frankowiczami ponad 90% spraw i aby ograniczyć straty wprowadziły sprytny program ugód. Przez dłuższy czas nie było jasności czy po podpisaniu ugody z bankiem frankowicze muszą zapłacić jeszcze podatek. W ostatnim czasie, rząd podjął kroki, aby wyjaśnić tę sytuację, wprowadzając ulgę podatkową. Ale na czym dokładnie polega ta ulga i kto może z niej skorzystać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści:
Rozporządzenie o uldze podatkowej
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 roku wprowadziło ulgę podatkową dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zawarcie ugody z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Zgodnie z tym rozporządzeniem, część umorzonego długu, wynikająca z takiej ugody, nie podlega opodatkowaniu. Co więcej, rozporządzenie to zostało przedłużone do końca 2024 roku.
Kto może skorzystać z ulgi?
Ulga podatkowa dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich na cele mieszkaniowe. Ponadto, ulga obejmuje również świadczenia otrzymane przez kredytobiorców z tytułu ujemnego oprocentowania kredytu mieszkaniowego.
Warunki skorzystania z ulgi
Aby skorzystać z ulgi, kredytobiorca musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musi złożyć oświadczenie o zaciągnięciu kredytu na realizację inwestycji mieszkaniowej w ramach jednego gospodarstwa domowego. Ponadto, nie może skorzystać z umorzenia długu z tytułu innego kredytu hipotecznego, zaciągniętego na realizację innej inwestycji mieszkaniowej.
Jakie są korzyści z ulgi podatkowej?
Ulga podatkowa ma na celu poprawę sytuacji finansowej kredytobiorców. Dzięki niej, kredytobiorca nie musi płacić podatku od części umorzonego długu lub otrzymanych świadczeń z tytułu ujemnego oprocentowania kredytu. To oznacza, że kwota, którą kredytobiorca otrzyma z tytułu ugody, jest wyższa.
Jak rozliczyć ulgę podatkową?
Zgodnie z rozporządzeniem, umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT. To oznacza, że kredytobiorca nie musi wykazywać w swoim zeznaniu podatkowym kwoty, którą bank umorzył mu na podstawie ugody.
Czy ulga podatkowa obowiązuje tylko w przypadku ugody?
Nie, ulga podatkowa dotyczy również sytuacji, w której kredytobiorca zdecyduje się na sądowe unieważnienie umowy kredytu. W takim wypadku, kredytobiorca również nie musi płacić podatku od korzyści finansowej wynikającej z unieważnienia umowy.
Podsumowanie
Ulga podatkowa dla frankowiczów to ważne rozwiązanie, które może pomóc wielu osobom poprawić swoją sytuację finansową. Jeśli jesteś jednym z kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, warto zastanowić się, czy możesz skorzystać z tej ulgi po podpisaniu ugody z bankiem. Prawnicy jednak podkreślają, że w 2024 roku znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie pozwu do sądu i uzyskanie wyroku unieważniającego umowę frankową. W takiej sytuacji frankowicze są zawsze zwolnieniu ze wszelkich podatków. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z doradcą finansowym lub prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym.