Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 wstrząsa Filipinami – Tsunami grozi na Filipinach i w Japonii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 wstrząsa Filipinami – Tsunami grozi na Filipinach i w Japonii

dodał Bankingo

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło wyspę Mindanao na Filipinach w sobotę wieczorem, wywołując ewakuację w niektórych obszarach zarówno na Filipinach, jak i na południowo-zachodnich wybrzeżach Japonii ze względu na zagrożenie tsunami o wysokości metra lub więcej. Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs stwierdziła, że fale mogą uderzyć na Filipiny do północy i kontynuować się przez kilka godzin.

Amerykański System Ostrzegania przed Tsunami powiedział, że na niektórych filipińskich wybrzeżach może wystąpić fala o wysokości do 3 metrów (10 stóp) ponad poziomem przypływu. Phivolcs zalecił, aby „łodzie już w morzu w tym okresie pozostały na otwartym morzu w głębokich wodach do dalszych zaleceń” i wezwał ludzi mieszkających w pobliżu wybrzeży prowincji Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” lub „przeniesienia się dalej do wewnątrz lądu”. Japońska stacja telewizyjna NHK powiedziała, że tsunami o wysokości do jednego metra (3 stóp) powinno dotrzeć do południowo-zachodniego wybrzeża Japonii około 30 minut później – o godzinie 1:30 w niedzielę. Phivolcs ostrzegał przed wtórnymi wstrząsami. Raymark Gentallan, lokalny szef policji nadmorskiego miasta Hinatuan w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi, powiedział, że od czasu wstrząsu został przerwany dostęp do prądu, ale zespoły reagowania na klęski żywiołowe nie zauważyły jeszcze żadnych ofiar ani szkód.

Trzęsienia ziemi są powszechne na Filipinach, które leżą na „Pierścieniu Ognia”, pasie wulkanów otaczających Ocean Spokojny, który jest podatny na aktywność sejsmiczną. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, czyli EMSC, podało, że wstrząs o magnitudzie 7,5 wystąpił na głębokości 63 kilometrów (40 mil).

Filipiny i Japonia zagrożone tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, które nawiedziło Filipiny, wywołało obawy o tsunami na Filipinach i w Japonii. Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC), epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na wyspie Mindanao, na Filipinach. Trzęsienie ziemi miało głębokość 63 kilometrów (39 mil).

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) ostrzegał, że fale tsunami mogą uderzyć na Filipiny do północy czasu lokalnego i utrzymać się przez kilka godzin. Japońska stacja telewizyjna NHK doniosła, że tsunami o wysokości do jednego metra (3 stóp) powinno dotrzeć do wybrzeża zachodniej Japonii nieco później, około godziny 1:30 w niedzielę.

Agencja Geologiczna Stanów Zjednoczonych oszacowała trzęsienie ziemi na magnitudę 7,6 i głębokość 32 kilometrów (20 mil). Według tej agencji, trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 22:37 (14:37 GMT).

Centrum Ostrzegania przed Tsunami Pacyfiku poinformowało, że w oparciu o magnitudę i położenie oczekuje się, że fale tsunami uderzą w południowe Filipiny oraz część Indonezji, Palau i Malezji.

Teresito Bacolcol, dyrektor Phivolcs, powiedział agencji Associated Press, że jego agencja zaleciła mieszkańcom południowych prowincji Surigao del Sur i Davao Oriental natychmiastową ewakuację na wyższe tereny lub przemieszczenie się dalej w głąb lądu.

Agencja ostrzegała właścicieli łodzi w portach, ujściach rzek lub płytkich wodach przybrzeżnych w tych dwóch prowincjach, aby zabezpieczyli swoje łodzie i oddalili się od brzegu. W swoim ostrzeżeniu przed tsunami Phivolcs stwierdził, że łodzie już na morzu powinny pozostać na otwartym morzu, w głębokich wodach, do dalszych zaleceń.

Bacolcol powiedział, że ze względu na magnitudę trzęsienia ziemi może wystąpić tsunami o wysokości jednego metra, ale fala może być wyższa w zatokach, zatokach i cieśninach.

Filipiny, jedno z najbardziej narażonych na klęski żywiołowe państw na świecie, regularnie doświadczają trzęsień ziemi i erupcji wulkanów ze względu na swoje położenie na Pacyficznym „Pierścieniu Ognia”, łuku uskoków sejsmicznych wokół oceanu. Filipiński archipelag jest również nękany około 20 tajfunami i burzami każdego roku.

Ewakuacja i ostrzeżenia przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców południowych prowincji Surigao del Sur i Davao Oriental do natychmiastowej ewakuacji na wyższe tereny lub przemieszczenia się dalej w głąb lądu. Ostrzeżenie przed tsunami zostało wydane po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,5 na wyspie Mindanao.

Oprócz ewakuacji, Phivolcs zaleciło właścicielom łodzi w portach, ujściach rzek lub płytkich wodach przybrzeżnych w tych dwóch prowincjach, aby zabezpieczyli swoje łodzie i oddalili się od brzegu. Łodzie już na morzu powinny pozostać na otwartym morzu, w głębokich wodach, do dalszych zaleceń.

Japońska stacja telewizyjna NHK również ostrzegła przed tsunami i powiedziała, że fale o wysokości do jednego metra (3 stóp) powinny dotrzeć do zachodniego wybrzeża Japonii około 30 minut po trzęsieniu ziemi.

Phivolcs ostrzegł również przed możliwością wtórnych wstrząsów. Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,5 mogą wystąpić kolejne wstrząsy, które mogą być groźne dla budynków i infrastruktury.

Filipiny na Pierścieniu Ognia

Filipiny leżą na tzw. „Pierścieniu Ognia”, pasie wulkanów otaczających Ocean Spokojny. To sprawia, że ​​są one narażone na częste trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. „Pierścień Ognia” to obszar o intensywnej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej, gdzie dochodzi do częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Filipiński archipelag jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie.

W rzeczywistości, Filipiny doświadczają średnio 20 trzęsień ziemi dziennie, ale większość z nich jest zbyt słaba, aby zostać zauważona przez ludzi. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Filipiny są narażone na trzęsienia ziemi spowodowane ruchami tektonicznymi pomiędzy płytami tektonicznymi, które tworzą tzw. „Pierścień Ognia”. Ten obszar jest również źródłem wielu aktywności wulkanicznych, które mogą prowadzić do erupcji wulkanów.

Bezpieczeństwo i gotowość na klęski żywiołowe

Ze względu na swoje położenie i częste występowanie klęsk żywiołowych, Filipiny regularnie podejmują środki ostrożności i działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa i gotowości na klęski żywiołowe.

Rządy, agencje rządowe i organizacje pozarządowe na Filipinach prowadzą kampanie edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w przypadku trzęsień ziemi i tsunami. W ramach tych kampanii informuje się mieszkańców o działaniach, które powinni podjąć w przypadku trzęsienia ziemi i ewakuacji w przypadku zagrożenia tsunami.

Ponadto, Filipiny mają systemy wczesnego ostrzegania przed tsunami, takie jak Phivolcs, które monitorują aktywność sejsmiczną i mogą wydawać ostrzeżenia przed tsunami w przypadku trzęsienia ziemi. Te ostrzeżenia są przekazywane mieszkańcom przez różne środki komunikacji, takie jak telewizja, radio i systemy powiadomień SMS.

Podsumowanie

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło Mindanao na Filipinach, wywołując obawy o tsunami na Filipinach i w Japonii. Obydwie kraje podjęły działania w celu ochrony mieszkańców i minimalizacji szkód. Filipiny, leżące na „Pierścieniu Ognia”, są regularnie narażone na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Dlatego też rządy i organizacje na Filipinach podejmują wysiłki w celu zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa i gotowości na klęski żywiołowe, aby minimalizować skutki tych zdarzeń.

W przypadku trzęsień ziemi i zagrożenia tsunami, ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi procedur ewakuacyjnych i stosowali się do instrukcji wydawanych przez lokalne władze i agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Działania te mogą znacznie zmniejszyć ryzyko obrażeń i strat materialnych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie