Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wprowadzony na początku lipca cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów banków. Dzięki państwowym dopłatom, można uzyskać tanie hipoteki przez okres 10 lat. W ciągu pierwszych dziesięciu tygodni działania programu, złożono aż 47,6 tys. wniosków kredytowych, a liczba zawartych umów wyniosła prawie 7,7 tys., na łączną kwotę około 2,92 mld zł. Średnia wartość kredytu to 379,67 tys. zł.
Początkowo program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” był dostępny głównie w bankach państwowych, takich jak PKO BP, Pekao, Alior, BOŚ i VeloBank.
Jednak oferta ta stopniowo się poszerza i od teraz klienci mogą składać wnioski także w mBanku już od 14.09.2023 roku.
Spis treści:
Różnice w oprocentowaniu
Mimo nazwy programu, oprocentowanie nowych hipotek nie zawsze wynosi dokładnie 2 proc. Oprocentowanie zależy od warunków rynkowych i może być nieco niższe lub wyższe, w zależności od banku. Różnice w oprocentowaniu wynikają z ryzyka związanego z wyceną instrumentów IRS oraz wskaźników rynkowych. Jeśli ryzyko związane z oprocentowaniem rośnie, ceny kredytów ze stałą stopą również rosną, a odwrotnie.
Oferta mBanku
mBank, jako jeden z banków oferujących program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, również różnicuje oprocentowanie w zależności od relacji klienta z bankiem. Klienci aktywni, posiadający rachunek lub inne kredyty w mBanku, mogą liczyć na najlepsze warunku. Natomiast klienci o niższych dochodach i mniejszej aktywności mogą otrzymać nieco wyższe oprocentowanie.
Dodatkowo, klientom kupującym nieruchomość spełniającą wymagania ekologiczne, mBank oferuje jeszcze niższe oprocentowanie. Na przykład, aktywny klient spełniający odpowiednie kryteria może liczyć na oprocentowanie 1,95 proc., podczas gdy klient zewnętrzny, bez relacji z bankiem, otrzyma ofertę droższą.
Zmienność oprocentowania
Warto zauważyć, że ceny nowych hipotek w ramach programu „Bezpieczny kredyt” mogą się zmieniać w przyszłości. Współczynnik dopłat jest aktualizowany co kwartał, na podstawie oprocentowania kredytów mieszkaniowych spoza programu, które były udzielone w poprzednim kwartale. Dlatego też, hipoteki w ramach programu nie zawsze będą miały oprocentowanie 2 proc., jak sugeruje nazwa programu.
Problematyczne RRSO
Niektórzy kredytobiorcy zaskoczeni są wyższym RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania) oferowanym w ramach programu „Bezpieczny kredyt”. Mimo oprocentowania wynoszącego około 2 proc., RRSO jest zazwyczaj wyższe, wynoszące około 5,5 proc. Wynika to z metodyki obliczania RRSO, która uwzględnia także opłaty i prowizje oraz zmianę oprocentowania po wygaśnięciu dopłat po dziesięciu latach.
Dostępność programu
Od kilku tygodni banki zgłaszają napływ wielu wniosków o „Bezpieczny kredyt”, co powoduje pewne utrudnienia w ich obsłudze. Banki starają się poprawić procesy i technologie, ale ograniczeniem jest liczba pracowników obsługujących klientów. mBank deklaruje gotowość do obsługi wniosków od obecnych klientów i liczy na spory odzew. Bank ten nie ma jednak konkretnych celów dotyczących udzielenia „Bezpiecznych kredytów”.
Podsumowanie
Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów banków, którzy chcą skorzystać z państwowych dopłat do hipotek. Oprocentowanie hipotek może się różnić w zależności od banku i sytuacji rynkowej. mBank oferuje różnicowanie oprocentowania w zależności od relacji klienta z bankiem oraz preferencji ekologicznych. RRSO oferowanych hipotek może być wyższe niż 2 proc. ze względu na uwzględnienie opłat i zmiany oprocentowania po okresie dopłat. Wnioski o „Bezpieczny kredyt” są liczne, co powoduje wydłużenie czasu ich rozpatrywania przez banki.
Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” to korzystna oferta dla osób poszukujących taniej hipoteki. Jednak ważne jest, aby przeanalizować oferty różnych banków i zwrócić uwagę na różnice w oprocentowaniu oraz dodatkowe koszty związane z kredytem.